State/Alaska/2007

From AcaDec Scores and Information Center
< State‎ | Alaska
Alaska
Flag of Alaska.png AlaskaLogo.png
Current Victor: Ketchikan High School
Official Website
State Scores
19882000200520062007
20082009201020112012
201320142015201620172018
Regional Scores
20052006200720082009
2013201420152016

Overall Results Cumulative[edit]

Division School City/District Score
I West Valley HS Fairbanks 42,892.2
I Lathrop HS Fairbanks 42,776.9
I Interior Distance Education of Alaska Statewide 34,918.5
I South Anchorage HS Anchorage 33,499.0
I Ketchikan HS Team 1 Ketchikan 32,456.6
II Craig City School Team 1 Craig 31,372.2
I Juneau-Douglas HS Juneau 30,718.4
II Susitna Valley HS Talkeetna 27,955.2
III Alaska Military Youth Academy Ft. Richardson 27,668.8
II Valdez HS Valdez 27,627.9
I Ketchikan HS Team 2 Ketchikan 27,167.2
II Delta Junction HS Delta 26,715.6
III Galena City School Galena 26,593.3
II Metlakatla HS Metlakatla 24,929.1
III Tok HS Tok 23,600.4
II Hutchison HS Fairbanks 22,270.6
I I.D.E.A. Team 2 Statewide 21,387.0
III Klawock HS Klawock 21,309.9
II Bethel Regional HS Bethel 21,232.2
II Monroe Catholic HS Fairbanks 20,721.4
II Craig City School Team 2 Craig 20,616.2
II Kenai Central HS Kenai 18,925.5
III Lower Yukon School District Mountain Village 18,128.5

 

Overall Results By Division[edit]

I-Large Schools[edit]

Rank School City Score
1 West Valley High School Fairbanks 42,892.2
2 Austin E. Lathrop High School Fairbanks 42,776.9
3 Interior Distance Education of Alaska Statewide 34,918.5

II-Medium Schools[edit]

Rank School City Score
1 Craig City School Craig 31,372.2
2 Susitna Valley High School Talkeetna 27,955.2
3 Valdez High School Valdez 27,627.9

III-Small Schools[edit]

Rank School City Score
1 Alaska Military Youth Academy Ft. Richardson 27,668.8
2 Galena City School Galena 26,593.3
3 Tok High School Tok 23,600.4

 

Team Super Quiz[edit]

Place School Score
1 West Valley HS 4,775.0
2 Lathrop HS 4,490.0
3 I.D.E.A. -

 

Overall Individual Awards[edit]

Honors[edit]

Rank Student Name School Score
1 Will Bishop West Valley HS 8,754.7
2 Kathleen Gerdes Lathrop HS 7,940.6
3 Ruth Wooten I.D.E.A. 7,522.9

Scholastic[edit]

Rank Student Name School Score
1 Ben Bettisworth Lathrop HS 7,122.0
2 Paul Sather Lathrop HS 7,116.4
3 John Pender West Valley HS 6,876.2

Varsity[edit]

Rank Student Name School Score
1 Marie Sorensen Lathrop HS 7,395.3
2 Meghan Packee Lathrop HS 6,617.6
3 Camilla Kennedy West Valley HS 6,606.4

 

Individual Events[edit]

Art[edit]

Honors Name School Score
Gold Will Bishop West Valley HS 860.0
Silver Molly Seeley West Valley HS 840.0
Bronze Kathleen Gerdes Lathrop HS 820.0
Bronze Janine Ray I.D.E.A. 820.0
Scholastic Name School Score
Gold Ben Bettisworth Lathrop HS 800.0
Silver Rochelle Jackson South Anchorage HS
Silver Arthur Martin Craig City
Bronze Geoffrey Bacon West Valley HS 660.0
Bronze Paul Sather Lathrop HS 660.0
Varsity Name School Score
Gold Camilla Kennedy West Valley HS 720.0
Gold Sarah Boger West Valley HS 720.0
Silver Andrew Hopp West Valley HS 700.0
Silver Marie Sorensen Lathrop HS 700.0
Bronze Meghan Packee Lathrop HS 680.0

 

Economics[edit]

Honors Name School Score
Gold Kathleen Gerdes Lathrop HS 900.0
Silver Will Bishop West Valley HS 880.0
Bronze Ruth Wooten I.D.E.A. 860.0
Scholastic Name School Score
Gold Geoffrey Bacon West Valley HS 800.0
Silver Ben Bettisworth Lathrop HS 780.0
Bronze John Pender West Valley HS 740.0
Varsity Name School Score
Gold Marie Sorensen Lathrop HS 840.0
Silver Andrew Hopp West Valley HS 700.0
Bronze Camilla Kennedy West Valley HS 640.0
Bronze Sarah Boger West Valley HS 640.0

 

Essay[edit]

Honors Name School Score
Gold Will Bishop West Valley HS 970.0
Silver Ruth Wooten I.D.E.A.
Bronze Joseph Falcone South Anchorage HS
Scholastic Name School Score
Gold Jordan Phillips Ketchikan HS
Silver Brooks Wilburn Craig City Team 2
Bronze Janie Henderson Metlakatla HS
Varsity Name School Score
Gold Aric Kleppin South Anchorage HS
Silver Janet Orr Galena City
Bronze Marie Sorensen Lathrop HS 781.0

 

Interview[edit]

Honors Name School Score
Gold Happy Dong West Valley HS 960.0
Gold Travis Moran Metlakatla HS 960.0
Silver Molly Seeley West Valley HS 943.3
Bronze Daniel Piorkowski Juneau-Douglas HS
Scholastic Name School Score
Gold Benjamin Kimble Delta Junction HS
Silver Devon Hausmann Ketchikan HS Team 2
Bronze Paul Sather Lathrop HS 980.0
Varsity Name School Score
Gold Camilla Kennedy West Valley HS 1,000.0
Gold Meghan Packee Lathrop HS 1,000.0
Gold Hun Tuk Delta Junction HS 1,000.0
Silver Ty Schwinghammer Juneau-Douglas HS
Bronze Chase Kaus Tok HS

 

Lang & Lit[edit]

Honors Name School Score
Gold Ruth Wooten I.D.E.A. 800.0
Silver Will Bishop West Valley HS 780.0
Bronze Janine Ray I.D.E.A. 740.0
Bronze Stephanie Young Craig City 740.0
Scholastic Name School Score
Gold Rochelle Jackson South Anchorage HS 780.0
Gold Jeremy McKinney I.D.E.A. 780.0
Silver John Pender West Valley HS 700.0
Silver Ben Bettisworth Lathrop HS 700.0
Silver Samantha MacNeith Ketchikan HS 700.0
Bronze Peter Sullivan West Valley HS 680.0
Bronze Jordan Phillips Ketchikan HS 680.0
Bronze Shalem Mathew I.D.E.A. 680.0
Bronze Jon Willburn Craig City 680.0
Varsity Name School Score
Gold Samuel Tappen Delta Junction HS
Silver Marie Sorensen Lathrop HS 660.0
Silver Meghan Packee Lathrop HS 660.0
Bronze Heather Halvorsen Craig City
Bronze Klaus Welch AK Military Youth Academy

 

Mathematics[edit]

Honors Name School Score
Gold Will Bishop West Valley HS 771.4
Silver Lucas McDaniel Kenai Central HS 685.7
Bronze Cameron Sharman South Anchorage HS 571.4
Scholastic Name School Score
Gold John Pender West Valley HS 742.9
Silver Matt Sisson Lathrop HS 400.0
Bronze Paul Sather Lathrop HS 371.4
Varsity Name School Score
Gold Yadira Ramirez Klawock HS
Gold Ty Schwinghammer Juneau-Douglas HS
Silver Aric Kleppin South Anchorage HS 314.3
Silver Marie Sorensen Lathrop HS 314.3
Silver Meghan Packee Lathrop HS 314.3
Silver Amelia Cooper-Davis Ketchikan HS 314.3
Silver Janet Orr Galena City 314.3
Bronze Steven Taylor Valdez HS 285.7
Bronze Danielle Guenther Ketchikan HS 285.7
Bronze Kelvin Odegard I.D.E.A. 285.7

 

Music[edit]

Honors Name School Score
Gold Will Bishop West Valley HS 940.0
Silver Happy Dong West Valley HS 860.0
Silver Patricia Gerdes Lathrop HS 860.0
Bronze Kathleen Gerdes Lathrop HS 840.0
Bronze Janine Ray I.D.E.A. 840.0
Scholastic Name School Score
Gold Peter Sullivan West Valley HS 780.0
Gold Ben Bettisworth Lathrop HS 780.0
Silver Geoffrey Bacon West Valley HS 720.0
Bronze Matt Sisson Lathrop HS 700.0
Bronze Paul Sather Lathrop HS 700.0
Varsity Name School Score
Gold Marie Sorensen Lathrop HS 860.0
Silver Meghan Packee Lathrop HS 720.0
Bronze Camilla Kennedy West Valley HS 680.0

 

Social Science[edit]

Honors Name School Score
Gold Will Bishop West Valley HS 940.0
Silver Kathleen Gerdes Lathrop HS 880.0
Bronze Ruth Wooten I.D.E.A. 820.0
Scholastic Name School Score
Gold Geoffrey Bacon West Valley HS 840.0
Gold Ben Bettisworth Lathrop HS 840.0
Silver Matt Sisson Lathrop HS 820.0
Bronze James Gussert Valdez HS
Varsity Name School Score
Gold Andrew Hopp West Valley HS 820.0
Silver Marie Sorensen Lathrop HS 780.0
Bronze Sarah Boger West Valley HS 660.0
Bronze Meghan Packee Lathrop HS 660.0

 

Speech[edit]

Honors Name School Score
Gold Kathleen Gerdes Lathrop HS 880.0
Silver Alycia Johnson Ketchikan HS
Bronze Will Bishop West Valley HS 843.3
Scholastic Name School Score
Gold Jenny Mae Carpenter Craig City
Silver Samantha MacNeith Ketchikan HS
Bronze Sam Messerschmidt Juneau-Douglas HS
Varsity Name School Score
Gold Marie Sorensen Lathrop HS 890.0
Silver Andrew Hopp West Valley HS 885.0
Bronze Joel Putman Valdez HS

 

Super Quiz[edit]

Honors Name School Score
Gold Will Bishop West Valley HS 940.0
Gold Kathleen Gerdes Lathrop HS 940.0
Silver Janine Ray I.D.E.A.
Bronze Happy Dong West Valley HS 770.0
Bronze Joseph Falcone South Anchorage HS 770.0
Scholastic Name School Score
Gold John Pender West Valley HS 910.0
Silver Paul Sather Lathrop HS 770.0
Silver Hannah Beckett I.D.E.A. 770.0
Bronze Ben Bettisworth Lathrop HS 690.0
Varsity Name School Score
Gold Camilla Kennedy West Valley HS 785.0
Silver Sarah Boger West Valley HS 710.0
Silver Marie Sorensen Lathrop HS 710.0
Bronze Meghan Packee Lathrop HS 705.0

 

High Scorer from Each Team[edit]

Score Name School
8,754.7 Will Bishop West Valley HS
7,940.6 Kathleen Gerdes Lathrop HS
7,522.9 Ruth Wooten I.D.E.A. Team 1
6,670.0 Joseph Falcone South Anchorage HS
6,400.7 Lucas McDaniel Kenai Central HS
5,876.1 Peter Stanton Ketchikan HS Team 1
5,849.6 Stephanie Young Craig City Team 1
5,784.3 Margaret Schoenfield Juneau-Douglas HS
5,737.4 James Gussert Valdez HS
5,648.7 Glenna Coffee Craig City Team 2
5,638.4 Matthew Krepel Susitna Valley HS
4,908.4 Samuel Tappen Delta Junction HS
- Joseph Warren Bethel Regional HS
- Nate Fennimore Galena City
- Asa Pendergrast Hutchison HS
- Tess O'Neill I.D.E.A. Team 2
- Kristina Fabry Ketchikan HS Team 2
- Melissa Steward Klawock HS
- Travis Moran Metlakatla HS
- Sarah Langenberg-Miller Monroe Catholic HS
- Jenna Weisz Tok HS
- Luke Gutnecht AK Military Youth Academy
- Janelle Santa Cruz Lower Yukon Schools