State/Alaska/2010

From AcaDec Scores and Information Center
< State‎ | Alaska
Alaska
Flag of Alaska.png AlaskaLogo.png
Current Victor: Ketchikan High School
Official Website
State Scores
19882000200520062007
20082009201020112012
201320142015201620172018
Regional Scores
20052006200720082009
2013201420152016

Overall Results Cumulative[edit]

Rank School City/District Score
1 Austin E. Lathrop High School Fairbanks 38,470.7
2 Ketchikan High School Ketchikan 33,024.1
3 West Valley High School Fairbanks 31,939.0
4 Interior Distance Education of Alaska 1 Statewide 31,903.6
5 Monroe Catholic High School Fairbanks 29,948.0
6 Hutchison High School Fairbanks 28,864.6
7 Craig High School Craig 28,747.7
8 Bethel Regional High School Bethel 27,061.0
9 Juneau-Douglas High School Juneau 26,168.4
10 Metlakatla High School Metlakatla 24,594.1
11 Susitna Valley High School Talkeetna 23,655.7
12 Delta Junction High School Delta 20,677.8
13 Interior Distance Education of Alaska 2 Statewide 17,808.5
14 Lower Yukon School District Mountain Village 17,577.4
15 Klawock High School Klawock 16,458.7
16 Bering Strait School District Unalakleet 15,747.7
17 South Anchorage High School Anchorage 12,806.8

Team Super Quiz[edit]

Place School Score
1 Lathrop 3,930.0
2 I.D.E.A. Team I 3,465.0
3 Ketchikan 3,425.0

Overall Individual Results[edit]

Honors Name School Score
1 Stephen Chen West Valley 7,555.0
2 Miriam Mezzetti IDEA Team I 7,068.6
3 Tyler Toms Lathrop 6,991.1
Scholastic Name School Score
1 Patricia Gerdes Lathrop 8,140.3
2 Eric Jorgenson West Valley 5,983.2
3 Skyler Evans Hutchison 5,698.7
Varsity Name School Score
1 Damian Cox Lathrop 6,413.7
2 Aduniade Arnold Lathrop 5,509.3
3 Thomas McClelland West Valley 5,387.6

Individual Events[edit]

Art[edit]

Honors Name School Score
Gold Miriam Mezzetti I.D.E.A. 1 780.0
Silver Samantha Wilson Craig 760.0
Bronze John Scott I.D.E.A. 1 720.0
Scholastic Name School Score
Gold Patricia Gerdes Lathrop 800.0
Silver Oliver Madsen Lathrop 660.0
Bronze Dorsey Winter Ketchikan 580.0
Varsity Name School Score
Gold Thomas McClelland West Valley 600.0
Silver Damian Cox Lathrop 580.0
Bronze Amira Alexander Metlakatla 500.0

Economics[edit]

Honors Name School Score
Gold Stephen Chen West Valley HS 800.0
Silver John Scott IDEA Team I 720.0
Silver Tyler Toms Lathrop HS 720.0
Bronze Sam Lund Lathrop HS 620.0
Scholastic Name School Score
Gold Patricia Gerdes Lathrop HS 880.0
Silver Eric Jorgenson West Valley HS 720.0
Bronze Jodie Gatti Ketchikan HS 680.0
Varsity Name School Score
Gold Damian Cox Lathrop HS 680.0
Silver Thomas McClelland West Valley HS 560.0
Bronze Michael Hosley Ketchikan HS 540.0

Essay[edit]

Honors Name School Score
Gold Stephen Chen West Valley HS 966.0
Gold Isabella Evans Monroe Catholic HS 966.0
Silver Tyler Toms Lathrop HS 963.0
Bronze Marco Torres Ketchikan HS 945.0
Scholastic Name School Score
Gold Skyler Evans Hutchison HS 957.0
Silver Jens Timmers Susitna Valley HS 914.0
Bronze Patricia Gerdes Lathrop HS 901.0
Varsity Name School Score
Gold Damian Cox Lathrop HS 941.0
Silver Michael Hosley Ketchikan HS 932.0
Bronze Kirstie Dundas Metlakatla HS 904.0

Interview[edit]

Honors Name School Score
Gold Marco Torres Ketchikan HS 916.7
Silver Franelle Honea Juneau-D ouglas HS 913.3
Bronze Kate Guillemette Ketchikan HS 896.7
Scholastic Name School Score
Gold Justin Therriault Monroe Catholic HS 950.0
Silver Patricia Gerdes Lathrop HS 943.3
Bronze Desiree Englund Hutchison HS 900.0
Varsity Name School Score
Gold Damian Cox Lathrop HS 896.7
Silver Amira Alexander Metlakatla HS 820.0
Bronze Michael Hosley Ketchikan HS 806.7
Bronze Thomas McClelland West Valley HS 806.7

Lang Lit[edit]

Honors Name School Score
Gold Christine Frost IDEA Team II 660.0
Gold Stephen Chen West Valley HS 660.0
Silver John Scott IDEA Team I 640.0
Bronze Miriam Mezzetti IDEA Team I 620.0
Scholastic Name School Score
Gold Patricia Gerdes Lathrop HS 780.0
Silver Mazio Anderson Metlakatla HS 540.0
Bronze Andrew Dohner IDEA Team I 520.0
Bronze Eric Jorgenson West Valley HS 520.0
Varsity Name School Score
Gold Noah Waters Bethel Regional HS 580.0
Silver Amira Alexander Metlakatla HS 500.0
Bronze Damian Cox Lathrop HS 480.0

Mathematics[edit]

Honors Name School Score
Gold Stephen Chen West Valley HS 485.7
Silver Paul Busse Klawock HS 428.6
Silver Rabina Maskay Juneau-D ouglas HS 428.6
Silver Sam Lund Lathrop HS 428.6
Bronze Bridget Tew Klawock HS 400.0
Bronze Ava Goepfert Hutchison HS 400.0
Scholastic Name School Score
Gold Patricia Gerdes Lathrop HS 514.3
Silver Eric Jorgenson West Valley HS 428.6
Bronze Jodie Gatti Ketchikan HS 400.0
Bronze Skyler Evans Hutchison HS 400.0
Varsity Name School Score
Gold Carrie Bazilwich West Valley HS 342.8
Gold Thomas Cerny Monroe Catholic HS 342.8
Silver Olivia Kaganak Lower Yukon SD 314.3
Silver Kevin McGowan Monroe Catholic HS 314.3
Silver Damian Cox Lathrop HS 314.3
Bronze Amelia Cooper-Davis Ketchikan HS 285.7
Bronze Adam Soto Juneau-D ouglas HS 285.7
Bronze Thomas Lemelin Hutchison HS 285.7
Bronze Shannon Yates Craig HS 285.7
Bronze Cheyenne Nick Bethel Regional HS 285.7

Music[edit]

Honors Name School Score
Gold Christine Frost IDEA Team II 840.0
Silver Kate Guillemette Ketchikan HS 800.0
Silver John Scott IDEA Team I 800.0
Silver Sam Lund Lathrop HS 800.0
Bronze Miriam Mezzetti IDEA Team I 740.0
Scholastic Name School Score
Gold Patricia Gerdes Lathrop HS 880.0
Silver Stephanie Tripp Juneau-D ouglas HS 740.0
Bronze Guy Unzicker IDEA Team I 680.0
Varsity Name School Score
Gold Nathan Bowder Monroe Catholic HS 680.0
Gold Noah Waters Bethel Regional HS 680.0
Silver Thomas McClelland West Valley HS 620.0
Bronze Damian Cox Lathrop HS 600.0

Science[edit]

Honors Name School Score
Gold John Scott IDEA Team I 800.0
Gold Stephen Chen West Valley HS 800.0
Silver Miriam Mezzetti IDEA Team I 680.0
Bronze Kate Guillemette Ketchikan HS 640.0
Scholastic Name School Score
Gold Patricia Gerdes Lathrop HS 800.0
Silver Eric Jorgenson West Valley HS 780.0
Bronze Maxx Keizer Ketchikan HS 640.0
Varsity Name School Score
Gold Michael Hosley Ketchikan HS 680.0
Silver Amelia Cooper-Davis Ketchikan HS 640.0
Bronze Damian Cox Lathrop HS 560.0

Speech[edit]

Honors Name School Score
Gold Tyler Toms Lathrop HS 856.7
Silver Stephen Chen West Valley HS 843.3
Bronze Ava Goepfert Hutchison HS 830.0
Scholastic Name School Score
Gold Garret McKinney IDEA Team I 820.0
Silver Skyler Evans Hutchison HS 776.7
Bronze Brooks Willburn Craig HS 740.0
Varsity Name School Score
Gold Damian Cox Lathrop HS 916.7
Silver Amelia Cooper-Davis Ketchikan HS 800.0
Bronze Andy Edsall Craig HS 760.0


Highest Scoring Student From Each Team[edit]

School Score Student Category
Bering Strait School District 3,284.9 Deyonne Milligrock Honors
Bethel Regional High School 5,323.4 Noah Waters Varsity
Craig High School 5,781.6 Samantha Wilson Honors
Delta High School 5,026.3 Stacy Krepel Honors
Hutchison High School 6,094.0 Ava Goepfert Honors
I.D.E.A. Team 1 7,068.6 Mirian Mezzetti Honors
I.D.E.A. Team 2 5,489.4 Christine Frost Honors
Juneau-Douglas High School 5,082.3 Rabina Maskay Honors
Ketchikan High School 6,059.2 Kate Guillemette Honors
Klawock High School 5,262.8 Ellen Clark Honors
Lathrop High School 8,140.3 Patricia Gerdes Scholastic
Lower Yukon School District 3,362.5 Kalen Kelly Varsity
Metlakatla High School 4,562.7 Seth Anderson Honors
Monroe Catholic High School 5,424.6 Mariah Minder Honors
South Anchorage High School 4,561.4 Will Dowd Varsity
Susitna Valley High School 4,929.7 Jens Timmers Scholastic
West Valley High School 7,555.0 Stephen Chen Honors