State/Alaska/2009

From AcaDec Scores and Information Center
< State‎ | Alaska
Alaska
Flag of Alaska.png AlaskaLogo.png
Current Victor: Ketchikan High School
Official Website
State Scores
19882000200520062007
20082009201020112012
201320142015201620172018
Regional Scores
20052006200720082009
2013201420152016

Overall Results Cumulative[edit]

Rank School City/District Score
1 Lathrop HS Fairbanks 37,251.9
2 Interior Distance Education of Alaska 1 Statewide 35,728.7
3 West Valley HS Fairbanks 35,117.3
4 Ketchikan HS Ketchikan 33,812.3
5 Monroe Catholic HS Fairbanks 27,393.8
6 Hutchison HS Fairbanks 27,062.3
7 Susitna Valley HS Talkeetna 26,443.4
8 Bethel Regional HS Bethel 26,247.9
9 Metlakatla HS 1 Metlakatla 25,980.9
10 Craig HS 2 Craig 25,889.4
11 Delta Junction HS Delta 25,457.7
12 Klawock HS Klawock 22,449.0
13 Juneau-Douglas HS Juneau 21,039.6
14 South Anchorage HS Anchorage 18,874.1
15 I.D.E.A. 2 Statewide 18,057.0
16 Craig HS 1 Craig 16,817.2
17 Lower Yukon School District Mountain Village 14,470.5
18 Bering Strait School District Unalakleet 11,669.1

 

Team Super Quiz[edit]

Place School Score
1 West Valley HS 3,940.0
2 I.D.E.A. 1 3,795.0
3 Lathrop HS 3,705.0

 

Overall Individual Awards[edit]

Honors[edit]

Rank Student Name School Score
1 Janine Ray I.D.E.A. 7,753.6
2 Peter Stanton Ketchikan HS 7,611.0
3 Patricia Gerdes Lathrop HS 7,589.5

Scholastic[edit]

Rank Student Name School Score
1 John Pender West Valley HS 7,187.9
2 Michael Mancill Lathrop HS 7,042.8
3 Damian Cox Lathrop HS 6,852.7

Varsity[edit]

Rank Student Name School Score
1 Timothy Williams Lathrop HS 5,937.8
2 Noah Cloud Ketchikan HS 5,376.3
3 Kelvin Odegard I.D.E.A. 5,330.1

 

Individual Events[edit]

Art[edit]

Honors Name School Score
Gold Janine Ray I.D.E.A. 1 920.0
Silver Kimberly Doudna I.D.E.A. 1 740.0
Bronze Peter Stanton Ketchikan HS 700.0
Bronze Patricia Gerdes Lathrop HS 700.0
Scholastic Name School Score
Gold Damian Cox Lathrop HS 780.0
Silver Michael Mancill Lathrop HS 660.0
Bronze John Pender West Valley HS 600.0
Bronze Alex Slayton Craig HS 1 600.0
Varsity Name School Score
Gold Timothy Williams Lathrop HS 580.0
Silver Joshua Kurzbard West Valley HS 540.0
Bronze Kimberly Duncan South Anchorage HS 520.0

 

Economics[edit]

Honors Name School Score
Gold Stephen Chen West Valley HS 800.0
Silver Janine Ray I.D.E.A 1 760.0
Bronze Patricia Gerdes Lathrop HS 740.0
Bronze Kimberly Doudna I.D.E.A. 1 740.0
Scholastic Name School Score
Gold John Pender West Valley HS 820.0
Silver Everett Jorgenson West Valley HS 760.0
Bronze Michael Mancill Lathrop HS 740.0
Varsity Name School Score
Gold Timothy Williams Lathrop HS 760.0
Silver Elliott Jacksch Ketchikan HS 700.0
Bronze Kelvin Odegard I.D.E.A. 1 660.0

 

Essay[edit]

Honors Name School Score
Gold Ethan Fifield Klawock HS 954.0
Silver Peter Sullivan West Valley HS 948.0
Bronze Patricia Gerdes Lathrop HS 945.0
Scholastic Name School Score
Gold Damian Cox Lathrop HS 913.0
Silver Mazio Anderson Metlakatla HS 896.0
Bronze Andrew Dohner I.D.E.A. 1 891.0
Varsity Name School Score
Gold Stefan Contreras I.D.E.A. 1 935.0
Silver Audrey Jeoun Bethel Regional HS 904.0
Bronze Noah Cloud Ketchikan HS 846.0

 

Interview[edit]

Honors Name School Score
Gold Courtney Enright Ketchikan HS 960.0
Silver Krizelle Distor Lower Yukon SD 943.3
Bronze Peter Stanton Ketchikan HS 896.7
Scholastic Name School Score
Gold Ian Merkley Susitna Valley HS 966.7
Silver Mazio Anderson Metlakatla HS 960.0
Bronze Michael Mancill Lathrop HS 953.3
Varsity Name School Score
Gold Andy Edsall Craig HS 2 880.0
Gold Audrey Jeoun Bethel Regional HS 880.0
Silver Elliott Jacksch Ketchikan HS 833.3
Bronze Justin Therriault Monroe Catholic HS 830.0

 

Lang & Lit[edit]

Honors Name School Score
Gold Patricia Gerdes Lathrop HS 720.0
Silver Peter Stanton Ketchikan HS 700.0
Bronze Stephen Chen West Valley HS 680.0
Bronze Dorsey Winter Ketchikan HS 680.0
Bronze Ethan Fifield Klawock HS 680.0
Scholastic Name School Score
Gold Damian Cox Lathrop HS 660.0
Silver Mazio Anderson Metlakatla HS 640.0
Bronze John Pender West Valley HS 620.0
Varsity Name School Score
Gold Noah Cloud Ketchikan HS 600.0
Silver Ocean Isturis Juneau-Douglas HS 540.0
Bronze Timothy Williams Lathrop HS 520.0

 

Mathematics[edit]

Honors Name School Score
Gold Peter Sullivan West Valley HS 771.4
Silver Hao Jun Zhang South Anchorage HS 600.0
Bronze Stephen Chen West Valley HS 571.4
Bronze John Scott I.D.E.A. 2 571.4
Scholastic Name School Score
Gold John Pender West Valley HS 914.2
Silver Michael Mancill Lathrop HS 628.5
Bronze Everett Jorgenson West Valley HS 571.4
Bronze Skylar Evans Hutchison HS 571.4
Varsity Name School Score
Gold Justin Therriault Monroe Catholic HS 428.6
Silver Elliott Jacksch Ketchikan HS 400.0
Bronze Ian McKee Susitna Valley HS 371.4
Bronze Timothy Williams Lathrop HS 371.4

 

Music[edit]

Honors Name School Score
Gold Janine Ray I.D.E.A. 1 860.0
Silver Patricia Gerdes Lathrop HS 840.0
Bronze Peter Stanton Ketchikan HS 820.0
Scholastic Name School Score
Gold John Pender West Valley HS 640.0
Silver Damian Cox Lathrop HS 600.0
Bronze Michael Mancill Lathrop HS 540.0
Bronze Guy Unzicker I.D.E.A. 1 540.0
Varsity Name School Score
Gold Elliott Jacksch Ketchikan HS 540.0
Silver Timothy Williams Lathrop HS 500.0
Bronze Ian McKee Susitna Valley HS 440.0

 

Social Science[edit]

Honors Name School Score
Gold Peter Stanton Ketchikan HS 940.0
Silver Patricia Gerdes Lathrop HS 880.0
Bronze Stephen Chen West Valley HS 840.0
Scholastic Name School Score
Gold Michael Mancill Lathrop HS 760.0
Silver John Pender West Valley HS 720.0
Bronze Everett Jorgenson West Valley HS 660.0
Varsity Name School Score
Gold Timothy Williams Lathrop HS 640.0
Silver Elliott Jacksch Ketchikan HS 620.0
Bronze Kelvin Odegard I.D.E.A. 1 540.0

 

Speech[edit]

Honors Name School Score
Gold Jessica Countryman I.D.E.A. 2 823.3
Silver Genevieve Moses Susitna Valley HS 753.3
Bronze Peter Stanton Ketchikan HS 750.0
Scholastic Name School Score
Gold Kayla Wilburn Delta Junction HS 786.7
Silver Andrew Dohner I.D.E.A. 1 760.0
Bronze Damian Cox Lathrop HS 740.0
Varsity Name School Score
Gold Stefan Contreras I.D.E.A. 1 850.0
Silver Justin Therriault Monroe Catholic HS 790.0
Bronze Andrew Dowd South Anchorage HS 703.3

 

Super Quiz[edit]

Honors Name School Score
Gold Janine Ray I.D.E.A. 1 910.0
Silver Stephen Chen West Valley HS 830.0
Bronze Kimberly Doudna I.D.E.A. 1 745.0
Scholastic Name School Score
Gold John Pender West Valley HS 785.0
Gold Damian Cox Lathrop HS 785.0
Silver Everett Jorgenson West Valley HS 775.0
Bronze Michael Mancill Lathrop HS 725.0
Varsity Name School Score
Gold Kris Blasingame Ketchikan HS 595.0
Silver Noah Cloud Ketchikan HS 555.0
Bronze Max Estes West Valley HS 540.0
Bronze Amira Alexander Metlakatla HS 540.0

 

High Scorer from Each Team[edit]

Score Name School
7,753.6 Janine Ray I.D.E.A. 1
7,611.0 Peter Stanton Ketchikan HS
7,589.5 Patricia Gerdes Lathrop HS
7,371.4 Stephen Chen West Valley HS
6,329.5 Samantha Wilson Craig HS 2
6,198.7 John Scott I.D.E.A. 2
6,149.0 Ethan Fifield Klawock HS
5,708.3 Chelsea Green Delta Junction HS
5,522.1 Skylar Evans Hutchison HS
5,452.6 Megan Jones Monroe Catholic HS
5,419.1 Jalene Herron Bethel Regional HS
4,938.0 Adam Pasikowski South Anchorage HS
4,901.0 Mazio Anderson Metlakatla HS
4,830.4 Ian McKee Susitna Valleyl HS
4,790.9 Rabina Maskay Juneau-Douglas HS
4,572.9 Alex Slayton Craig HS 1
3,273.3 Danielle Waghiyi Bering Strait SD
2,984.5 Bridget Westlock Lower Yukon SD