State/Wisconsin/All Wisconsin State Competitions Top Ten

From AcaDec Scores and Information Center

All Wisconsin State Competitions Top Ten[edit]

This page is a work in progress. Feel free to contribute.

Year 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th
2017 Wilmot Union Watertown Waukesha West New Berlin Eisenhower New Berlin West Sun Prairie Pewaukee Bay Port Rufus King International New Richmond
2016 Wilmot Union Waukesha West Watertown New Richmond Slinger Pewaukee Sun Prairie Green Bay East Melrose-Mindoro Bay Port
2015 Wilmot Union Waukesha West New Richmond Watertown New Berlin Eisenhower Marathon Slinger Pewaukee Bay Port Green Bay East
2014 Wilmot Union Waukesha West Watertown New Berlin Eisenhower Sun Prairie New Richmond Melrose-Mindoro Milwaukee Rufus King Bay Port Green Bay Southwest
2013 New Berlin Eisenhower Waukesha West Wilmot Union Melrose-Mindoro Bay Port Menomonee Falls Durand Walden III Slinger Sun Prairie
2012 Waukesha West New Berlin Eisenhower Bay Port Menomonee Falls Green Bay Southwest Waukesha South Green Bay Preble Wilmot Union Sun Prairie Slinger
2011 Waukesha West New Berlin Eisenhower Waukesha South Wilmot Union McFarland Marathon Menomonee Falls Green Bay Southwest Bay Port Green Bay Preble
2010 Waukesha West McFarland New Berlin Eisenhower Wilmot Union Menomonee Falls Waukesha South Marathon Pewaukee Green Bay Southwest Brookfield Academy
2009 Waukesha West New Berlin Eisenhower Wilmot Union Menomonee Falls Green Bay Southwest Sun Prairie Slinger Pewaukee McFarland Durand
2008 Waukesha West Sun Prairie Pewaukee Menomonee Falls Wilmot Union Green Bay New Berlin Eisenhower Marathon Durand Brookfield
2007 Waukesha West Sun Prairie Kettle Moraine Wilmot Union Durand Pewaukee Marathon Pacelli Brookfield Deerfield
2006 Waukesha West Wilmot Union Sun Prarie Kettle Moraine Brookfield New Berlin Eisenhower Slinger McFarland Pacelli Marathon
2005 Waukesha West Sun Prairie Catholic Memorial New Berlin Eisenhower Brookfield Academy Kettle Moraine Wilmot Union Slinger Marathon Waldon III
2004 Waukesha West Sun Prairie New Berlin Eisenhower Kettle Moraine Brookfield Academy McFarland Eau Claire Memorial Marathon Catholic Memorial Eau Claire Regis
2003 Waukesha West Catholic Memorial Pewaukee Sun Prairie New Berlin Eisenhower Kettle Moraine Wauwatosa West Menomonee Falls Marathon Iowa Grant
2002 Waukesha West Catholic Memorial New Berlin Eisenhower Sun Prairie Wauwatosa West Beaver Dam Eau Claire Memorial Pewaukee Iowa Grant Kettle Moraine
2001 Catholic Memorial Waukesha West Middleton East New Berlin Eisenhower Sun Prairie Menomonie University School of Milwaukee Wauwatosa West Brookfield Academy
2000 Catholic Memorial Waukesha West New Berlin West University School Kettle Moraine Menomonie Sun Prairie Wauwatosa West Bay Port Brookfield Academy
1999 Catholic Memorial Waukesha West University School Slinger New Berlin West Eau Claire Memorial Wauwatosa West Sun Prairie Middleton Menomonie
1998 Catholic Memorial Waukesha West Eau Claire Memorial La Crosse Logan University School Slinger Nicolet Divine Savior Holy Angels New Berlin Eisenhower Brookfield Academy
1997 Catholic Memorial Eau Claire Memorial La Crosse Logan Waukesha West University School Slinger Brookfield Academy Neenah La Crosse Central Divine Savior Holy Angels
1996 Eau Claire Memorial Catholic Memorial University School of Milwaukee Waukesha West Rufus King Neenah Marathon La Crosse Central Divine Savior Holy Angels Brookfield Academy
1995 University School of Milwaukee Eau Claire Memorial Waukesha West Slinger Joseph A Craig Catholic Memorial Divine Savior Holy Angels Elk Mound Marathon Brookfield Academy
1994 Rufus King University School of Milwaukee Slinger La Crosse Logan Waukesha West Marquette University High Manitowoc Lincoln Assumption Elk Mound Marathon
1993 University School of Milwaukee Slinger Waukesha North La Crosse Logan Rufus King La Crosse Central Eau Claire Memorial Merrill Wisconsin Dells Divine Savior Holy Angels
1992 University School of Milwaukee La Crosse Logan Waukesha North Eau Claire Memorial Slinger Divine Savior Holy Angels Wauwatosa West Middleton Marathon Delavan Darien
1991 University School of Milwaukee Waukesha North Arrowhead La Crosse Central Eau Claire Memorial Wauwatosa West Divine Savior Holy Angels Slinger Menomonie Wisconsin Dells
1990 University School of Milwaukee Slinger Waukesha North Nathan Hale Arrowhead Riverside University School Eau Claire Memorial La Crosse Central Wayland Academy Wauwatosa West
1989 University School of Milwaukee Middleton Slinger La Crosse Logan Neenah Menomonie Wisconsin Dells Divine Savior Holy Angels N.E.W. Lutheran None
1988 University School of Milwaukee Menomonie La Crosse Logan Arrowhead DC Everest Riverside University School Wisconsin Dells Slinger N.E.W. Lutheran None
1987 University School of Milwaukee DC Everest Middleton Brookfield East Divine Savior Holy Angels Menomonie Neenah La Crosse Logan N.E.W. Lutheran None
1986 University School of Milwaukee Brookfield East Rufus King Eau Claire Memorial Racine Horlick Menomonie Nicolet DC Everest Homestead None
1985 Eau Claire Memorial Rufus King Arrowhead Middleton Brookfield East DC Everest Neenah University School Menomonie None
1984 Rufus King Shorewood Merrill Jefferson Wisconsin Dells None None None None None

School Performance Chart[edit]

School Times in Top Ten Times in Top Five Times in Top Three
Wilmot Union 5
Waukesha West 19
New Richmond 1
Watertown 1
New Berlin Eisenhower 8
Bay Port 1
Waukesha South 1
McFarland 1
Sun Prairie 5
Pewaukee 2
Kettle Moraine 1
Catholic Memorial 9
Middleton 3
University School of Milwaukee 11
Eau Claire Memorial 4
La Crosse Logan 2
Rufus King 4
Slinger 4
Waukesha North 4
Arrowhead 3
Menomonee 1
DC Everest 1
Brookfield East 1
Shorewood 1
Merrill 1