State/Wisconsin/2015

From AcaDec Scores and Information Center
Jump to navigationJump to search
Wisconsin
Flag of Wisconsin.png WisconsinLogo.png
Current Champion: Wilmot Union
National Titles 2002
Official Website
State Scores
198419851986198719881989
199019911992199319941995
199619971998199920002001
200220032004200520062007
200820092010201120122013
201420152016201720182019
Regionals Scores
199519992000200120022004
200520062009201120122014
20152016201720182019

Overall Team Results[edit]

Place School Division Score* Score + SQ Medal Count
1 Wilmot Union High School Division 2 43,441.0 48,241.0 31
2 Waukesha West High School Division 1 43,023.0 47,623.0 34
3 New Richmond High School Division 2 40,679.4 44,279.4 17
4 Watertown High School Division 1 37,987.8 41,787.8 10
5 New Berlin Eisenhower High School Division 2 36,971.1 39,971.1 8
6 Marathon High School Division 4 35,006.5 38,206.5 3
7 Slinger High School Division 2 34,492.5 38,092.5 4
8 Pewaukee High School Division 2 34,165.4 37,765.4 6
9 Bay Port High School Division 1 34,500.8 37,100.8 4
10 Green Bay East High School Division 1 33,608.3 36,808.3 1
11 Green Bay Preble Division 1 33,256.5 36,256.5 6
12 Baraboo High School Division 2 33,546.2 36,146.2 2
13 Menomonee Falls High School Division 2 31,952.4 34,552.4 0
14 Green Bay Southwest Division 2 31,191.0 34,191.0 2
15 Durand High School Division 3 31,161.7 34,161.7 0
16 Melrose-Mindoro High School Division 4 30,631.1 33,431.1 0
17 Sun Prairie High School Division 1 28,887.0 32,087.0 0
18 Mount Horeb High School Division 3 29,001.1 31,801.1 1
19 Elk Mound High School Division 3 29,588.6 31,388.6 0
20 Dodgeland High School Division 4 28,097.7 30,897.7 0

(*) Ten-event scores are simply the official scores minus the teams' Super Quiz scores. Since overall individual scores included Super Quiz as an eleventh event, the counters toward the official 11-event team score may be different from those who would be counted in a ten-event score. As such, these scores may differ from team totals derived by the normal method of adding the top two ten-event scorers per bracket. For instance, if a team's Scholastic squad earns 5,355.7, 4,989.6, and 4,928.4 out of ten events, but the third individual gets a higher Super Quiz score than the second, then they will count toward the team total score instead. Thus, the team score derived from subtracting Super Quiz from the eleven-event score will still count the third individual rather than the second, making their total lower than it should be.

Team Results by Division[edit]

Division 1[edit]

Place School Score Score + SQ
1 Waukesha West High School 47,623.0
2 Watertown High School 41,787.8
3 Bay Port High School 37,100.8

Division 2[edit]

Place School Score Score + SQ
1 New Richmond High School 44,279.4
2 New Berlin Eisenhower High School 39,971.1
3 Slinger High School 38,092.5

Division 3[edit]

Place School Score Score + SQ
1 Durand High School 34,161.7
2 Mt. Horeb High School 31,801.1
3 Elk Mound High School 31,388.6

Division 4[edit]

Place School Score Score + SQ
1 Marathon High School 38,206.5
2 Melrose-Mindoro High School 33,431.1
3 Dodgeland High School 30,897.1

Top Individual Scores[edit]

Honors[edit]

Place Student School Score Score+SQ
1 Carl Simmons Wilmot Union 8,780.0 9,780.0
2 Cameron Chyla Waukesha West 8,439.3 9,439.3
3 Carlie Banchi Wilmot Union 8,130.7 9,130.7
4
5
6
7
8
9
10

Scholastic[edit]

Place Student School Score Score+SQ
1 Joey Burba Wilmot Union 8,278.6
2 Johny Weber Wilmot Union 8,205.4
3 Sean McSorley Waukesha West 8,145.0
4
5
6
7
8
9
10

Varsity[edit]

Place Student School Score Score+SQ
1 Robert Tyndall Waukesha West 7,461.0
2 Sam Enders Waukesha West 6,956.0
3 Jake Postma New Richmond 6,788.1
4
5
6
7
8
9
10

Individual Events[edit]

Art[edit]

Honors
Place Student School Score
1 Carl Simmons Wilmot Union 940
2 Carlie Banchi Wilmot Union 920
3 Cameron Chyla Waukesha West 900
Scholastic
Place Student School Score
1 Joey Burba Wilmot Union 840
1 Johny Weber Wilmot Union 840
2 Austin Hatzenbeler New Richmond 780
2 Grace Aysta New Richmond 780
3 Brenna Connolly New Richmond 720
Varsity
Place Student School Score
1 Robert Tyndall Waukesha West 720
2 Ashley Dabbs Wilmot Union 640
3 Althea Disse Wilmot Union 620

Economics[edit]

Honors
Place Student School Score
1 Carl Simmons Wilmot Union 880
1 Cameron Chyla Waukesha West 880
2 Carlie Banchi Wilmot Union 860
2 Victoria Johnson New Richmond 860
3 Elliot Smallidge New Richmond 820
Scholastic
Place Student School Score
1 Isaac Barber Marathon 840
2 Joey Burba Wilmot Union 820
3 Johny Weber Wilmot Union 760
3 Sean McSorley Waukesha West 760
Varsity
Place Student School Score
1 Robert Tyndall Waukesha West 740
2 Sam Enders Waukesha West 660
3 Tiffany Torres Pewaukee 620

Essay[edit]

Honors
Place Student School Score
1 Lokhin Cheng Green Bay Preble 995
2 Elliot Smallidge New Richmond 992
3 Hannah Dvorak Bay Port 990
Scholastic
Place Student School Score
1 Rachel Hoyer Menomonee Falls 955
2 Emily Wolf Slinger 941
3 Adam Loeber Watertown 922
Varsity
Place Student School Score
1 Matthew Raimond Waukesha West 955
2 Alex Stout Baraboo 920
3 Megan Desotel Bay Port 916

Interview[edit]

Honors
Place Student School Score
1 Viktor Mudry Bay Port 990
2 Bhakti Anbarasan Menomonee Falls 980
3 Joh McGorey Watertown 975
3 Brendan Provo New Berlin Eisenhower 975
Scholastic
Place Student School Score
1 Tara Dashnier Green Bay Southswest 970
2 Riely Burger Green Bay Preble 960
2 Bethany Korom New Berlin Eisenhower 960
3 David Beshensky New Berlin Eisenhower 955
Varsity
Place Student School Score
1 Colton Jenderny New Richmond 1,000
2 Allison DeRome New Berlin Eisenhower 995
3 Tiffany Torres Pewaukee 975

Literature[edit]

Honors
Place Student School Score
1 Carl Simmons Wilmot Union 720
2 Mike Bieser Slinger 700
2 Cameron Chyla Waukesha West 700
2 Frederic Hofmann Mount Horeb 700
3 John McGorey Watertown 680
Scholastic
Place Student School Score
1 Grace Aysta New Richmond 560
1 Hannah Chaney Watertown 560
1 Brandon Phouybanhdyt Waukesha West 560
1 Joey Burba Wilmot Union 560
2 Johny Weber Wilmot Union 540
3 Trent Muellenbach Slinger 520
3 RJ Mitchell Watertown 520
3 Sean McSorley Waukesha West 520
Varsity
Place Student School Score
1 Tiffany Torres Pewaukee 480
1 Sam Enders Waukesha West 480
2 Robert Tyndall Waukesha West 460
3 Evan Loewe Green Bay Preble 440
3 Jacob Adamski Marathon 440
3 Andrew Hinz Slinger 440
3 Matthew Raimond Waukesha West 440
3 Althea Disse Wilmot Union 440

Math[edit]

Honors
Place Student School Score
1 Spencer Guo Green Bay Preble 1,000.0
2 Victoria Johnson New Richmond 857.1
2 Luke Kiernan Green Bay East 857.1
3 Apoorva Dhawan Waukesha West 828.6
3 Pranav Kalichety New Berlin Eisenhower 828.6
Scholastic
Place Student School Score
1 Robert Gelhar Green Bay Southwest 942.9
2 Sean McSorley Waukesha West 800.0
3 Austin Baylor Pewaukee 714.3
Varsity
Place Student School Score
1 David Pankonen Watertown 714.3
2 James Killough Watertown 600.0
2 Robert Tyndall Waukesha West 600.0
2 Matthew Raimond Waukesha West 600.0
3 Jack Rymer Bay Port 542.9

Music[edit]

Honors
Place Student School Score
1 Cameron Chyla Waukesha West 900
2 Carlie Banchi Wilmot Union 840
3 Victoria Johnson New Richmond 800
Scholastic
Place Student School Score
1 Joey Burba Wilmot Union 780
2 Johny Weber Wilmot Union 720
3 Sean McSorley Waukesha West 640
Varsity
Place Student School Score
1 Jake Postma New Richmond 520
2 Evan Loewe Green Bay Preble 480
3 Malakai Stevens New Richmond 460
3 Robert Tyndall Waukesha West 460
3 Matthew Raimond Waukesha West 460

Science[edit]

Honors
Place Student School Score
1 Carl Simmons Wilmot Union 960
1 Cameron Chyla Waukesha West 960
2 Carlie Banchi Wilmot Union 920
2 Tyler Consigny Waukesha West 920
3 Nitish Katta New Berlin Eisenhower 900
Scholastic
Place Student School Score
1 Joey Burba Wilmot Union 940
2 Sean McSorley Waukesha West 920
3 Johny Weber Wilmot Union 900
Varsity
Place Student School Score
1 Althea Disse Wilmot Union 760
1 Mason Nindl Wilmot Union 760
1 Robert Tyndall Waukesha West 760
2 Matthew Raimond Waukesha West 740
3 Alex Stout Baraboo 680

Social Science[edit]

Honors
Place Student School Score
1 Carlie Banchi Wilmot Union 960
2 Carl Simmons Wilmot Union 940
3 Cameron Chyla Waukesha West 920
Scholastic
Place Student School Score
1 Johny Weber Wilmot Union 920
2 Joey Burba Wilmot Union 860
3 Isaac Barber Marathon 740
Varsity
Place Student School Score
1 Sam Enders Waukesha West 780
2 Tiffany Torres Pewaukee 720
3 Robert Tyndall Waukesha West 700

Speech[edit]

Honors
Place Student School Score
1 Apoorva Dhawan Waukesha West 995
2 Lokhin Cheng Green Bay Preble 985
3 Ally Holonen New Richmond 980
3 Kelsey Jacobs Watertown 980
Scholastic
Place Student School Score
1 Hannah Chaney Watertown 965
2 Bethany Korom New Berlin Eisenhower 955
3 Grace Aysta New Richmond 935
Varsity
Place Student School Score
1 Jake Postma New Richmond 1,000
2 Malakai Stevens New Richmond 990
3 David Pankonon Watertown 970
3 Visaya Phattaphone Pewaukee 970
3 Allison DeRome New Berlin Eisenhower 970

Perfect Individual Superquiz[edit]

Student School Category Set
Carl Simmons Wilmot Union Honors 1
Carlie Banchi Wilmot Union Honors 2
Cameron Chyla Waukesha West Honors 1