Regionals/Wisconsin/2016

From AcaDec Scores and Information Center
Jump to navigationJump to search
Wisconsin
Flag of Wisconsin.png WisconsinLogo.png
Current Champion: Wilmot Union
National Titles 2002
Official Website
State Scores
198419851986198719881989
199019911992199319941995
199619971998199920002001
200220032004200520062007
200820092010201120122013
201420152016201720182019
Regionals Scores
199519992000200120022004
200520062009201120122014
20152016201720182019

Overall Team Scores[edit]

Place School Region Score
1 Waukesha West High School GE Healthcare Institute 44,706.6
2 Wilmot Union High School Whitewater 44,551.3
3 New Richmond High School Barron County 39,523.4
4 Watertown High School Whitewater 38,099.5
5 Slinger High School Green Bay 37,877.8
6 Sun Prairie High School Whitewater 34,031.3
7 New Berlin Eisenhower High School GE Healthcare Institute 33,541.4
8 Green Bay Preble High School Green Bay 33,242.7
9 Green Bay East High School Green Bay 33,216.1
10 Bay Port High School Green Bay 33,178.1
11 Melrose-Mindoro High School Stevens Point 32,918.2
12 Green Bay Southwest High School Green Bay 32,802.7
13 Pewaukee High School GE Healthcare Institute 32,724.4
14 Durand High School Barron County 32,322.2
15 Baraboo High School Stevens Point 32,296.7
16 Marathon High School Stevens Point 31,946.7
17 Hamilton High School GE Healthcare Institute 31,667.3
18 Elk Mound High School Barron County 30,909.1
19 Northland Pines High School Stevens Point 29,488.9
20 Berlin High School Stevens Point 29,278.6
21 Menomonie High School Barron County 29,270.2
22 Mount Horeb High School Whitewater 29,168.8
23 Freedom High School Green Bay 28,953.3
24 Dodgeland High School Stevens Point 28,741.1
25 La Crosse Logan High School Stevens Point 28,631.1
26 Arrowhead High School GE Healthcare Institute 28,344.2
27 Grantsburg High School Barron County 27,931.5
28 Ladysmith High School Barron County 27,905.8
29 Waukesha North High School GE Healthcare Institute 27,753.3
30 Green Bay West High School Green Bay 27,603.8
31 Westosha Central High School Whitewater 27,149.5
32 Iowa-Grant High School Whitewater 26,648.5
33 Waukesha South High School GE Healthcare Institute 26,531.2
34 Deerfield High School Whitewater 25,859.0
35 Washington Park High School Whitewater 25,696.6
36 Brown Deer High School GE Healthcare Institute 25,658.4
37 Menomonee Falls High School GE Healthcare Institute 25,532.7
38 Winneconne High School Green Bay 25,521.5
39 Burlington High School Whitewater 25,440.3
40 Rufus King International High School GE Healthcare Institute 25,159.8
41 Union Grove High School Whitewater 24,807.1
42 Athens High School Barron County 24,790.1
43 Sparta High School Stevens Point 23,956.1
44 Eau Claire North High School Barron County 23,664.2
45 Barron High School Barron County 23,313.0
46 Seymour High School Green Bay 22,404.7
47 De Pere High School Green Bay 17,501.7
48 Altoona High School Barron County 13,725.8

Overall Individual Scores[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Cameron Chyla Waukesha West 8,890.0
2 Carl Simmons Wilmot Union 8,765.7
3 Jordan Rodrigues Waukesha West 8,277.1
4 Carlie Banchi Wilmot Union 8,145.9
5 Victoria Johnson New Richmond 7,853.1
6 Michael Bieser Slinger 7,731.7
7 Sean McSorley Waukesha West 7,492.9
8 Spencer Guo Green Bay Preble 7,336.0
9 Sam Keal Sun Prairie 7,318.9

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Joseph Burba Wilmot Union 8,025.4
2 Charly Neder Watertown 7,397.0
3 Robert Tyndall Waukesha West 7,356.4
4 Uma Subramanian Waukesha West 7,352.0
5 Aiesha Anchan Waukesha West 7,052.6

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Angela Schumacher Wilmot Union 6,737.4
2 Sam Enders Waukesha West 6,555.0
3 Matthew Raimond Waukesha West 6,276.1

Individual Events (Statewide)[edit]

Essay[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Jordan Rodrigues Waukesha West 960
2 Benjamin Kinzer Baraboo 941
3 Ian Reinke Pewaukee 928

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Abel Lifschutz Northland Pines 927
2 Jordan Waughtal Melrose-Mindoro 912
3 Natalie Engelbert Bay Port 905

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Tyler Raprager Durand 881
2 Tyler Gerencser Baraboo 879
3 Brandon Larson New Richmond 860

Interview[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Reid Parks Marathon 990
2 Breelyn Kamo New Richmond 985
3 Abigaile Wilger Slinger 975

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Aprajita Singh Menomonee Falls 990
2 Alesha Guenther Berlin 975
2 Joseph Burba Wilmot Union 975
3 Sheri Clark Athens 970
3 Aiesha Anchan Waukesha West 970
3 Cassondra Pockat Waukesha North 970

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Yash Patel New Berlin Eisenhower 945
1 Ian Oppermann Watertown 945
2 Mattew Raimond Waukesha West 935
3 Manali Oleksy Green Bay East 930

Speech[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Grace Richmond Sun Prairie 995
2 Victoria Johnson New Richmond 980
3 Breelyn Kamo New Richmond 970

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Austin Hatzenbeler New Richmond 980
2 Alesha Guenther Berlin 965
3 Heidi DeClauwe Slinger 955

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Britney Robinson Berlin 985
2 Eamonn Oday Pewaukee 925
3 Mya Ennis New Richmond 895

Art[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Cameron Chyla Waukesha West 1,000
2 Carl Simmons Wilmot Union 940
3 Carlie Banchi Wilmot Union 880

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Robert Tyndall Waukesha West 840
2 Joseph Burba Wilmot Union 800
3 Uma Subramanian Waukesha West 780

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Sam Enders Waukesha West 660
2 Angela Schumacher Wilmot Union 640
3 Kyle Kostrova Wilmot Union 580
3 Ashley Dabbs Wilmot Union 580

Economics[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Carlie Banchi Wilmot Union 940
2 Carl Simmons Wilmot Union 920
3 Jordan Rodrigues Waukesha West 900
3 Michael Bieser Slinger 900

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Joseph Burba Wilmot Union 920
2 Charly Neder Watertown 860
2 Syon Verma Green Bay Southwest 860
2 Uma Subramanian Waukesha West 860
3 Aiesha Anchan Waukesha West 840
3 Robert Tyndall Waukesha West 840

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Sam Enders Waukesha West 860
2 Matthew Raimond Waukesha West 820
2 Angela Schumacher Wilmot Union 820
3 Ryan Adrian Hamilton 660
3 Kyle Kostrova Wilmot Union 660

Language and Literature[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Cameron Chyla Waukesha West 900
2 Victoria Johnson New Richmond 860
3 Carl Simmons Wilmot Union 840

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Robert Tyndall Waukesha West 880
2 Carly Neder Watertown 860
3 Joseph Burba Wilmot Union 740

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Jacob Richter Slinger 660
1 Angela Schumacher Wilmot Union 660
2 Ashley Dabbs Wilmot Union 640
3 Sam Enders Waukesha West 600
3 Matthew Raimond Waukesha West 600

Mathematics[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Sam Keal Sun Prairie 942.9
1 Sean McSorley Waukesha West 942.9
2 Carl Simmons Wilmot Union 885.7
3 Jordan Rodrigues Waukesha West 857.1

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Charly Neder Watertown 1,000.0
2 Mattew DeGrave Watertown 742.9
3 Keegan Preston Watertown 685.7

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Sam Enders Waukesha West 600.0
2 Veronica Becker Arrowhead 571.4
2 Aaron Taugher Watertown 571.4
3 Gabriel LaForte Menomonie 542.9

Music[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Cameron Chyla Waukesha West 960
2 Carl Simmons Wilmot Union 900
3 Carlie Banchi Wilmot Union 860

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Joseph Burba Wilmot Union 780
2 Uma Subramanian Waukesha West 760
3 Robert Tyndall Waukesha West 700

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Angela Schumacher Wilmot Union 680
2 Kyle Kostrova Wilmot Union 660
3 Ahsley Dabbs Wilmot Union 620

Science[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Cameron Chyla Waukesha West 980
2 Carl Simmons Wilmot Union 960
3 Carlie Banchi Wilmot Union 940

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Joseph Burba Wilmot Union 940
2 Uma Subramanian Waukesha West 880
3 Charly Neder Watertown 860
3 Robert Tyndall Waukesha West 860
3 Quinn Wakley New Berlin Eisenhower 860

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Andrew Hinz Slinger 840
2 Angela Schumacher Wilmot Union 800
3 Kyle Kostrova Wilmot Union 740
3 Emily Sandoval Waukesha South 740

Social Science[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Cameron Chyla Wuakesha West 860
2 Carl Simmons Wilmot Union 780
3 Carlie Banchi Wilmot Union 760

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Joseph Burba Wilmot Union 820
2 Isaac Bruley Wilmot Union 720
3 Alexa Lewis Wilmot Union 700

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Angela Schumacher Wilmot Union 660
2 Kyle Kostrova Wilmot Union 540
2 Ashley Dabbs Wilmot Union 540
2 Matthew Raimond Waukesha West 540
3 Brandon Larson New Richmond 500
3 Sam Enders Waukesha West 500