Regionals/Wisconsin/2018

From AcaDec Scores and Information Center
Jump to: navigation, search
Wisconsin
Flag of Wisconsin.png WisconsinLogo.png
Current Champion: Wilmot Union
National Titles 2002
Official Website
State Scores
198419851986198719881989
199019911992199319941995
199619971998199920002001
200220032004200520062007
200820092010201120122013
2014201520162017
Regionals Scores
199519992000200120022004
20052006200920112012
20142015201620172018

Wisconsin held their Regional competition on January 12, 2018 at 5 different locations in the state. 20 teams advance to state.

Team Scores[edit]

Place School Region Division Score
1 Wilmot Union High School Whitewater 2 43,088.0
2 Pewaukee High School Waukesha 2 40,512.2
3 Watertown High School Whitewater 1 40,342.4
4 New Berlin Eisenhower Middle High School Waukesha 2 38,283.8
5 Rufus King International High School Waukesha 1 38,085.1
6 New Richmond High School Barron 2 37,441.8
7 Waukesha West High School Waukesha 1 36,927.8
8 Slinger High School Waukesha 2 36,658.2
9 Sun Prairie High School Whitewater 1 36,346.5
10 Green Bay Preble High School Green Bay 1 35,667.7
11 Melrose-Mindoro High School Stevens Point 4 35,646.6
12 New Berlin West Middle High School Waukesha 3 35,580.5
13 Marathon High School Stevens Point 4 35,084.7
14 Winneconne High School Green Bay 3 33,542.2
15 Green Bay East High School Green Bay 1 33,428.3
16 Durand High School Barron 3 33,073.4
17 Green Bay Southwest High School Green Bay 1 33,019.7
18 Elk Mound High School Barron 3 32,396.8
19 La Crosse Logan High School Stevens Point 3 32,353.0
20 Dodgeland High School Whitewater 4 31,557.0
21 Burlington High School Whitewater 2 31,345.6
22 Seymour High School Green Bay 2 31,096.0
23 Freedom High School Green Bay 3 30,944.4
24 Menomonie High School Barron 2 30,813.8
25 Ladysmith High School Barron 4 30,765.2
26 Deerfield High School Whitewater 4 30,043.1
27 Mount Horeb High School Whitewater 2 29,896.7
28 Stanley-Boyd High School Barron 3 28,949.3
29 Hillsboro High School Stevens Point 4 28,577.4
30 Bay Port High School Green Bay 1 27,527.1
31 Iowa-Grant High School Whitewater 4 27,283.2
32 Cambridge High School Whitewater 4 27,244.5
33 Bangor High School Stevens Point 4 27,142.5
34 Franklin High School Waukesha 1 26,395.7
35 Athens High School Stevens Point 4 26,279.6
36 Waukesha North High School Waukesha 1 25,330.9
37 Sparta High School Stevens Point 2 25,194.8
38 De Pere High School Green Bay 1 24,272.9
39 Mauston High School Stevens Point 3 24,113.5
40 Tomah High School Stevens Point 2 24,048.9
41 Flambeau High School Barron 4 23,627.7
42 Barron High School Barron 3 20,558.9
43 Grantsburg High School Barron 4 20,146.6
44 Altoona High School Barron 3 18,936.1
45 Green Bay West High School Green Bay 2 18,239.3
46 Brown Deer High School Waukesha 3 17,456.9
47 Beaver Dam High School Green Bay 2 12,078.8
- Northland Pines High School Stevens Point 3 DNC
- Washington Park High School Waukesha 1 DNC
- Westosha Central High School Whitewater 1 DNC

Individual Scores[edit]

Honors[edit]

Note: There may be unknown scores in between the scores posted below the 4th place score.

Place Student School Score
1 Eric Komas New Berlin Eisenhower 8,395.9
2 Madlyn Zingler Watertown 8,361.4
3 Michaela Suski Watertown 8,325.0
4 Claire Vozel Wilmot Union 8,323.1
5 Ian Reinke Pewaukee 8,037.7
6 Marcus Wolff Wilmot Union X > 8,000.0
7 Naveen Albert Waukesha West 7,960.7
8 Tanner Rogers Winneconne 7,581.9
9 Carlos Garcia Rufus King 7,425.4
10 McKenna Goetz Winneconne 7,365.6
11 Sebastian Guo Green Bay Preble 7,185.3
12 Andrew McArdle Sun Prairie 7,158.1

Scholastic[edit]

Note: There may be unknown scores in between the scores posted below the 6th place score.

Place Student School Score
1 Emily Willis Pewaukee 8,094.3
2 Jacob Huebner Rufus King 7,742.0
3 Kylie Henderson Wilmot Union 7,152.9
4 Davis Lohr Sun Prairie 7,115.6
5 Christian Brantner Waukesha West 6,940.0
6 Austin Adam Wilmot Union 6,924.6
7 Tyler Brantner Elk Mound 6,753.3
8 Zachary Nelton Waukesha West 6,693.1
9 Daniel Akenson Barron 6,502.3

Varsity[edit]

Note: There may be unknown scores in between the scores posted below the 3rd place score.

Place Student School Score
1 Emily Heckel Wilmot Union 6,651.4
2 Jared Elias Watertown 6,216.9
3 Nicholas Heiden Watertown 6,136.0
 ? Tanis Rossow Wilmot Union 5,713.0 < X < 6,034.1
4 Dan Peterson New Richmond 5,958.0
5 Anlexander Cleveland Ladysmith 5,876.7
6 Andre Quarino Rufus King 5,792.6
7 Alexandria DuPont Slinger 5,772.6
8 Connor Uelman Durand 5,746.4

Individual Events (Statewide)[edit]

Essay[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Kelly Sung Franklin 975
2 Brynn Flanders New Berlin West 971
2 Lauren Buss Tomah 971
3 Ian Reinke Pewaukee 962

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Morgan Impola Pewaukee 970
2 Zachary Nelton Waukesha West 946
3 Emily Willis Pewaukee 945

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Lily Coutts Cambridge 915
2 Rachelle St. Louis Franklin 893
3 Emily Heckel Wilmot Union 890

Interview[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Joel Kiernan Green Bay East 1,000
1 Hazel Peterson Ladysmith 1,000
1 Katey Eickhoff New Richmond 1,000
1 Ian Reinke Pewaukee 1,000
2 Anna McClintock Mauston 995
3 Cassandra Kramer Altoona 990
3 Allison Lindquist Elk Mound 990
3 Annabelle Sanchez Stanley-Boyd 990

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Katharine Nixon De Pere 990
2 Michael Lampshire Green Bay East 985
3 Chris Gregoriou Ladysmith 980
3 Sarah Rands Ladysmith 980

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Henry Geil Green Bay Preble 975
2 Samantha Tellier Flambeau 955
3 Gretchen Berg Menomonie 945
3 Deanna Danielson New Berlin Eisenhower 945

Speech[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Sydney Brown Melrose-Mindoro 970
2 Anna Seliger Marathon 960
3 Tanner Rogers Winneconne 955

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Tyler Brantner Elk Mound 985
2 Lukas Henjum Green Bay Preble 945
2 Helena Jefferson Seymour 945
3 April Bredael Freedom 935
3 Vishnu Yarlagadda Sun Prairie 935

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Zari Ellzey Rufus King 950
2 Thomas Gruman Mauston 945
3 Emily Heckel Wilmot Union 935

Art[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Madlyn Zingler Watertown 940
2 Claire Vozel Wilmot Union 920
3 Marcus Wolff Wilmot Union 860

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Emily Willis Pewaukee 800
2 Kylie Henderson Wilmot Union 740
3 Jacob Huebner Rufus King 700
3 Austin Adam Wilmot Union 700

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Emily Heckel Wilmot Union 540
2 Tanis Rossow Wilmot Union 500
3 Andre Quarino Rufus King 480
3 Jared Elias Watertown 480
3 Nicholas Heiden Watertown 480

Economics[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Naveen Albert Waukesha West 880
2 Janie Xue Pewaukee 860
3 Claire Vozel Wilmot Union 840

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Jacob Huebner Rufus King 820
2 Emily Willis Pewaukee 720
3 Jared Wehking Watertown 700
3 Zachary Nelton Waukesha West 700

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Andre Quarino Rufus King 680
2 Mitchell Young Melrose-Mindoro 580
2 Alexander Thompson Watetown 580
2 Jared Elias Watertown 580
3 Kaleb Baumgart De Pere 560
3 Connor Uelman Durand 560
3 Alexander Cleveland Ladysmith 560

Language and Literature[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Cora Roost Watertown 900
2 Andrew McArdle Sun Prairie 880
2 Michaela Suski Watertown 880
3 Anna Giertych Melrose-Mindoro 860
3 Naveen Albert Waukesha West 860

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Jacob Huebner Rufus King 900
2 Daniel Akenson Barron 840
2 Austin Adam Wilmot Union 840
3 Kylie Henderson Wilmot Union 820

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Andre Quarino Rufus King 760
2 Jared Elias Watertown 700
2 Emily Heckel Wilmot Union 700
3 Grace Neudek Green Bay Southwest 680

Mathematics[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Andrew Lien New Berlin Eisenhower 1,000.0
1 Michaela Suski Watertown 1,000.0
2 Catherine Cleveland Ladysmith 971.4
3 Rachel Ceaglske Bay Port 942.9
3 Eric Komas New Berlin Eisenhower 942.9
3 William Huang New Berlin Eisenhower 942.9

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Jacob Huebner Rufus King 1,000.0
2 Emily Willis Pewaukee 914.3
3 Zachary Nelton Waukesha West 857.1

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Andre Quarino Rufus King 828.6
2 Jackson Otto Waukesha West 800.0
3 Jared Elias Watertown 742.9

Music[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Claire Vozel Wilmot Union 820
2 Madlyn Zingler Watertown 800
3 Eric Komas New Berlin Eisenhower 720
3 Michaela Suski Watertown 720

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Jacob Huebner Rufus King 780
2 Emily Willis Pewaukee 740
2 Kylie Henderson Wilmot Union 740
3 Lukas Henjum Green Bay Preble 700
3 Laurence Byme Watertown 700
3 Austin Adam Wilmot Union 700

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Tanis Rossow Wilmot Union 720
2 Alexandria DuPont Slinger 620
3 Alexia Brown Deerfield 600
3 Andre Quarino Rufus King 600
3 Emily Heckel Wilmot Union 600

Science[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Marcus Wolff Wilmot Union 880
2 Claire Vozel Wilmot Union 840
3 Sebastian Guo Green Bay Preble 820
3 Eric Komas New Berlin Eisenhower 820
3 Levi Keen Wilmot Union 820

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Jacob Huebner Rufus King 780
2 Emily Willis Pewaukee 760
3 Austin Adam Wilmot Union 720

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Emily Heckel Wilmot Union 700
2 Andre Quarino Rufus King 660
3 Tanis Rossow Wilmot Union 620

Social Science[edit]

Honors[edit]

Place Name School Score
1 Claire Vozel Wilmot Union 960
2 Marcus Wolff Wilmot Union 900
3 Levi Keen Wilmot Union 860

Scholastic[edit]

Place Name School Score
1 Daniel Akenson Barron 820
2 Jacob Huebner Rufus King 780
2 Austin Adam Wilmot Union 780
3 Christian Brantner Waukesha West 760

Varsity[edit]

Place Name School Score
1 Emily Heckel Wilmot Union 680
2 Tanis Rossow Wilmot Union 660
3 Ethan Taubel Seymour 620