State/Wisconsin/2016

From AcaDec Scores and Information Center
Jump to navigationJump to search
Wisconsin
Flag of Wisconsin.png WisconsinLogo.png
Current Champion: Wilmot Union
National Titles 2002
Official Website
State Scores
198419851986198719881989
199019911992199319941995
199619971998199920002001
200220032004200520062007
200820092010201120122013
201420152016201720182019
Regionals Scores
199519992000200120022004
200520062009201120122014
20152016201720182019

Overall Team Results[edit]

Place School Division Score* Score + SQ
1 Wilmot Union High School II 47,502.3 52,102.3
2 Waukesha West High School II 45,504.5 50,304.5
3 Watertown High School I 41,255.7 44,655.7
4 New Richmond High School II 40,142.1 44,142.1
5 Slinger High School II 37,989.4 41,589.4
6 Pewaukee High School II 35,610.0 39,210.0
7 Sun Prairie High School I 36,011.7 39,011.7
8 Green Bay East High School I 35,798.9 38,398.9
9 Melrose-Mindoro High School IV 34,643.1 38,043.1
10 Bay Port High School I 35,618.0 38,018.0
11 New Berlin Eisenhower High School II 34,348.0 37,548.0
12 Baraboo High School II 34,037.0 37,037.0
13 Green Bay Preble High School I 33,531.0 35,931.0
14 Marathon High School IV 32,230.8 35,830.8
15 Durand High School IV 32,009.3 35,409.3
16 Green Bay Southwest High School II 31,583.0 34,583.0
17 Elk Mound High School III 30,917.3 32,917.3
18 Dodgeland High School III 30,161.0 31,961.0
19 Northland Pines High School III 28,995.4 31,595.4
20 Berlin High School III 27,685.6 29,885.6

(*) The 10-event scores are simply the final 11-event scores minus the Super Quiz counting team score. However, because Super Quiz was added to individual scores, some teams may have students whose 11-event individual score did not count toward the team score but whose 10-event scores would have. As such, it is possible that some of the 10-event scores listed here are lower than the team's actual 10-event score.

Super Quiz Results[edit]

Place School Score (Out of 9,000)*
1 Wilmot Union 6,400
2 New Richmond 6,200
3 Waukesha West 6,000
  • Note: Superquiz scores released for the top three teams are announced out of 9,000, meaning that all students on the team count for the "unofficial team score. Each student can get a maximum of 1,000 points.

Team Scores by Division[edit]

Division 1
Place School Score Score + SQ
1 Watertown 44,655.7
2 Sun Prairie 39,011.7
3 Green Bay East 38,398.9
Division 2
Place School Score Score + SQ
1 Waukesha West 50,304.5
2 New Richmond 44,142.1
3 Slinger 41,589.4
Division 3
Place School Score Score + SQ
1 Elk Mound 32,917.3
2 Northland Pines 31,595.4
3 Berlin 29,885.6
Division 4
Place School Score Score + SQ
1 Melrose-Mindoro 38,043.1
2 Marathon 35,830.8
3 Durand 35,409.3

Individual Scores[edit]

Honors[edit]

Rank Student School Score Score + SQ
1 Carl Simmons Wilmot Union 8,858.3 9,658.3
2 Cameron Chyla Waukesha West 8,781.7 9,581.7
3 Carlie Banchi Wilmot Union 9,160.3

Scholastic[edit]

Rank Student School Score Score + SQ
1 Joseph Burba Wilmot Union 8,178.3 9,178.3
2 Uma Subramanian Waukesha West 7,819.4 8,619.4
3 Charly Neder Watertown 8,587.0

Varsity[edit]

Rank Student School Score Score + SQ
1 Angela Schumacher Wilmot Union 7,552.9 8,352.9
2 Sam Enders Waukesha West 6,956.9 7,556.9
3 Kyle Kostrova Wilmot Union 7,322.6

Individual Events[edit]

Art[edit]

Honors
Place Student School Score
1 Cameron Chyla Waukesha West 980
2 Carl Simmons Wilmot Union 940
3 Jordan Rodrigues Waukesha West 920
3 Carlie Banchi Wilmot Union 920
3 Brenna Simmons Wilmot Union 920
Scholastic
Place Student School Score
1 Joseph Burba Wilmot Union 960
2 Robert Tyndall Waukesha West 900
3 Uma Subramanian Waukesha West 880
Varsity
Place Student School Score
1 Angela Schumacher Wilmot Union 860
2 Kyle Kostrova Wilmot Union 780
3 Ashley Dabbs Wilmot Union 680

Economics[edit]

Honors
Place Student School Score
1 Cameron Chyla Waukesha West 920
2 Jordan Rodrigues Waukesha West 900
3 Spencer Guo Green Bay Preble 880
3 Carl Simmons Wilmot Union 880
Scholastic
Place Student School Score
1 Uma Subramanian Waukesha West 820
2 Syon Verma Green Bay Southwest 800
2 Austin Preece New Richmond 800
3 Charly Neder Watertown 780
3 Joseph Burba Wilmot Union 780
3 Isaac Bruley Wilmot Union 780
Varsity
Place Student School Score
1 Sam Enders Waukesha West 840
1 Angela Schumacher Wilmot Union 840
2 Kyle Kostrova Wilmot Union 800
3 Kellen Vetter Marathon 680
3 Jared Mueller Waukesha West 680

Essay[edit]

Honors
Place Student School Score
1 Carlie Banchi Wilmot Union 946
2 Julian Blecking Slinger 920
3 Anoop Chandra Shekar Baraboo 918
Scholastic
Place Student School Score
1 Matthew DeGrave Watertown 951
2 Emily Willis Pewaukee 939
3 Annika Wille Pewaukee 936
Varsity
Place Student School Score
1 Jared Mueller Waukesha West 858
2 Wyatt Plumley Sun Prairie 854
3 Vivian Gin New Richmond 850
3 Cameron Bethke Watertown 850

Interview[edit]

Honors
Place Student School Score
1 Mayra Navarro Green Bay Preble 1,000
2 Carl Simmons Wilmot Union 990
3 Emily Beltran Berlin 980
Scholastic
Place Student School Score
1 Syon Verma Green Bay Southwest 960
2 Riley Burger Green Bay Preble 945
3 Uma Subramanian Waukesha West 930
Varsity
Place Student School Score
1 Tiffany Torres Pewaukee 970
2 Mya Ennis New Richmond 955
3 Samuel Higley Melrose-Mindoro 945

Literature[edit]

Honors
Place Student School Score
1 Cameron Chyla Waukesha West 960
2 Michael Bieser Slinger 920
3 Jordan Rodrigues Waukesha West 900
3 Carl Simmons Wilmot Union 900
3 Brenna Simmons Wilmot Union 900
3 Isabelle Wangerin Watertown 900
Scholastic
Place Student School Score
1 Joseph Burba Wilmot Union 860
2 Isaac Bruley Wilmot Union 840
2 Uma Subramanian Waukesha West 840
3 Charly Neder Watertown 920
Varsity
Place Student School Score
1 Ashley Dabbs Wilmot Union 700
2 Brandon Larson New Richmond 680
2 Angela Schumacher Wilmot Union 680
3 Sam Enders Waukesha West 660

Math[edit]

Honors
Place Student School Score
1 Sam Keal Sun Prairie 971.4
2 Sean McSorley Waukesha West 942.9
3 Luke Kiernan Green Bay East 885.7
Scholastic
Place Student School Score
1 Charly Neder Watertown 1,000.0
2 Matthew DeGrave Watertown 771.4
3 Jack Rathburn Bay Port 657.1
Varsity
Place Student School Score
1 Sam Enders Waukesha West 742.9
2 Nathan Cadieux Green Bay Preble 571.4
3 Aaron Taugher Watertown 542.9
3 Angela Schumacher Wilmot Union 542.9

Music[edit]

Honors
Place Student School Score
1 Cameron Chyla Waukesha West 900
1 Carlie Banchi Wilmot Union 900
2 Carl Simmons Wilmot Union 860
3 Isabelle Wangerin Watertown 840
Scholastic
Place Student School Score
1 Joseph Burba Wilmot Union 900
2 Uma Subramanian Waukesha West 780
3 Isaac Bruley Wilmot Union 740
Varsity
Place Student School Score
1 Angela Schumacher Wilmot Union 780
2 Mya Ennis New Richmond 560
2 Sam Enders Waukesha West 560
3 Robert Seufzer Baraboo 540
3 Jared Mueller Waukesha West 540
3 Kyle Kostrova Wilmot Union 540

Science[edit]

Honors
Place Student School Score
1 Carlie Banchi Wilmot Union 1,000
2 Cameron Chyla Waukesha West 980
3 Jordan Rodrigues Waukesha West 960
3 Carl Simmons Wilmot Union 960
Scholastic
Place Student School Score
1 Joseph Burba Wilmot Union 1,000
2 Robert Tyndall Waukesha West 940
3 Uma Subramanian Waukesha West 900
Varsity
Place Student School Score
1 Sam Enders Waukesha West 900
2 Andrew Hinz Slinger 840
3 Jacob Richter Slinger 820

Social Science[edit]

Honors
Place Student School Score
1 Cameron Chyla Waukesha West 940
2 Carl Simmons Wilmot Union 880
3 Carlie Banchi Wilmot Union 860
Scholastic
Place Student School Score
1 Isaac Bruley Wilmot Union 840
2 Uma Subramanian Waukesha West 780
2 Joseph Burba Wilmot Union 780
3 Alexa Lewis Wilmot Union 680
Varsity
Place Student School Score
1 Angela Schumacher Wilmot Union 800
2 Kyle Kostrova Wilmot Union 620
3 Sam Enders Waukesha West 560

Speech[edit]

Honors
Place Student School Score
1 Michael Bieser Slinger 970
2 Madison Seely New Berlin Eisenhower 960
3 Mayra Navarro Green Bay Preble 940
Scholastic
Place Student School Score
1 Charly Neder Watertown 980
2 Caleb Hawpetoss Green Bay East 950
3 Jeremy Frodl Pewaukee 905
Varsity
Place Student School Score
1 Eamonn O’Day Pewaukee 1,000
2 Philip Kukura Durand 985
3 Kellen Vetter Marathon 980

Perfect SuperQuiz Scores[edit]

Student School Category Set

Top Scorer For Each Team[edit]

School Name Score Category Carrier Proportion
Baraboo Benjamin Kinzer Honors
Bay Port Eric Hess Honors
Berlin Alesha Guenther Scholastic
Dodgeland Amanda Koch Scholastic
Durand Gavin Tappe Honors
Elk Mound Matthew McLaughlin Honors
Green Bay East Luke Kiernan Honors
Green Bay Preble Spencer Guo Honors
Green Bay Southwest Syon Verma Scholastic
Marathon Joseph Sedivy Honors
Melrose-Mindoro Patrick Anderson Honors
New Berlin Eisenhower Samir Hossain Honors
New Richmond Victoria Johnson Honors
Northland Pines Ben Kronberger Scholastic
Pewaukee Janie Xue Honors
Slinger Michael Bieser Honors
Sun Prairie Sam Keal Honors
Watertown Charly Neder Scholastic
Waukesha West Cameron Chyla Honors