State/Texas/1990

From AcaDec Scores and Information Center
< State‎ | Texas
Texas
Flag of Texas.png TexasAD.gif
Current Victor: Lubbock High School
National Titles: 19841985198619881990 199119921993199619972000
Official Website
List of competing schools
State Scores
1986198719881989199019911992 1993199419951996199719981999 2000200120022003200420052006
200720082009201020112012
201320142015201620172018
Regional Scores
1993199819992000200120022003
20042005200620072008200920102011
2012201320142015201620172018

Region IRegion IIRegion III
Region IVRegion VRegion VI
Region VIIRegion VIIIRegion IX
Region XRegion XIRegion XII

Sources: http://dl.dropbox.com/u/1037875/Academic%20Decathlon/State/Texas/1990/1990%20tx%20state%20results.xlsx; http://dl.dropbox.com/u/1037875/Academic%20Decathlon/State/Texas/1990/1990%20tx%20state%20results.pdf

Overall Team Scores[edit]

Rank ISD School Score Medal Count (9 events)
1 Richardson ISD Lake Highlands High School 45,515 10
2 Deer Park ISD Deer Park High School 45,141 6
3 Richardson ISD J.J. Pearce High School 44,068 7
4 Fort Bend ISD Kempner High School 43,992 9
5 Plano ISD Plano East Sr. High School 43,379 5
6 Pasadena ISD J. Frank Dobie High School 42,863 5
7 Pasadena ISD Pasadena High School 42,627 4
8 Spring Branch ISD Stratford Sr. High School 42,544 3
9 Macarthur High School 42,513 5
10 Katy ISD James E. Taylor High School 42,433 12
11 Katy ISD Mayde Creek High School 42,231 5
12 Richardson ISD Berkner High School 42,544 5
13 Northside ISD John Marshall High School 41,395 4
14 Clements High School 41,047 5
15 Plano ISD Plano Sr. High School 40,962 2
16 Garland ISD North Garland High School 40,788 2
17 Richardson ISD Richardson High School 40,540 7
18 Fort Bend ISD Dulles High School 40,427 2
19 Lee High School Northeast 40,131 5
20 Irving ISD Nimitz High School 39,881 1
21 Irvin High School 39,877 4
22 Odessa High School 39,722 2
23 Lee High School Tyler 39,510 2
24 Samuel Clemens High School 39,310 4
25 Judson High School 39,153 3
26 Bellaire High School 38,749 7
27 Round Rock ISD Westwood High School 38,346 3
28 Lakeview High School 38,262 3
29 Harlingen High School 37,609 5
30 Bryan High School 37,331 2
31 St. John's High School 37,302 6
32 Alamo Heights High School 36,899 1
33 Katy High School 36,545 1
34 Northside ISD Holmes High School 36,252 3
35 Tom Clark High School 36,070 1
36 Turner High School 34,340 -
37 Tuloso-Midway High School 33,229 1
38 Canyon High School 32,910 -
39 Palacios High School 32,235 -
40 Crockett High School 31,632 -

Super Quiz Team Scores[edit]

Rank School Score
1 Deer Park
2 Kempner
2 J. Frank Dobie
3 Mayde Creek
3 James E. Taylor
3 Stratford

Overall Individual Scores[edit]

Honors[edit]

Place Student Team Score
1 Sean Grimsley Berkner 8,580
2 Neeraj Soni James E. Taylor 8,540
3 Lan Huynh Plano East 8,434
4 David Bell Berkner 8,270
5 Christopher I. Chang J. J. Pearce 8,266
6 David V. Rodriguez Irvin 8,233
7 Dean Wang Kempner 8,190
8 Scott Huettel Deer Park 8,185
9 Marjorie A. Chen Lake Highlands 8,167
10 Tom Shugart Mayde Creek 8,152
11 Nick Montfort Lee Northeast 8,080
12 Eric Randall Victory Bellaire 8,009
13 Scott Monk Pasadena 8,008
14 David M. Scholle Lake Highlands 7,995
15 Mark Gorman Kempner 7,924
16 Christine N. Liu Pearce 7,901
17 Danielle Rutherford Mayde Creek 7,896
18 Stephen Magee Taylor 7,785
19 Melissa Hrich Irvin 7,773
20 John Schulze Macarthur 7,735
21 Michelle M. McCraw Pearce 7,717
22 Eileen Yang Dulles 7,699
23 Rebecca Corkill Taylor 7,665
24 Mohammed Khan Katy 7,663
25 Nick Green Pasadena 7,662

Scholastic[edit]

Place Student Team Score
1 Gregg Costa Richardson 7,863
2 Chris Chapman J. Frank Dobie 7,705
3 Jordan Hall John Marshall 7,617
4 Bradley Powell Deer Park 7,593
5 Jason Clark Pasadena 7,558
6 Kenneth Kincaid Kempner 7,531
7 Amanda Skov James E. Taylor 7,495
8 Curtis Ruder Judson 7,485
9 Brian Winkelmann Mayde Creek 7,479
10 Wade C. McIntyre J. J. Pearce 7,472
10 Cheryl Scott Kempner 7,472
11 Pam Ashe Taylor 7,393
12 Michael Norman Deer Park 7,390
13 Christopher Hilton Plano East Senior 7,354
14 Kristin Dutcher Kempner 7,345
15 William J. Whitmore Plano East Senior 7,333
16 Erin Dixon Pasadena 7,318
17 Arushi Sinha Plano East Senior 7,288
18 Christopher G. Gant Lake Highlands 7,285
19 Marty Seay Taylor 7,213
20 Heather Chipman Macarthur 7,210
21 Scott E. Dobbs Lake Highlands 7,197
22 Aaron Presnall Pearce 7,181
23 Anson McCarty Odessa 7,164
24 Rita Saluja Clements 7,151
25 David Carnes Bellaire 7,150
25 Chad Halcom Berkner 7,150

Varsity[edit]

Place Student Team Score
1 Jody C. Utter Lake Highlands 7,485
2 Kevin Zacks J. Frank Dobie 7,460
3 W. David Campbell Lake Highlands 7,386
4 Ian Morgan Gross Deer Park 7,242
5 Charley Collins North Garland 7,198
6 Emily Lomonte Stratford Senior 7,128
7 Britt Lafield Deer Park 7,123
8 Susan Van Horn John Marshall 7,067
9 Ann Panopio Clements 6,977
10 David Udall Kempner 6,908
11 Laura Simpson Dulles 6,859
12 Troy Tinsman Macarthur 6,849
13 Timathie Anne Rash Samuel Clemens 6,823
14 Eliot Lebsack Clements 6,794
15 Mandy Jones Irving Nimitz 6,697
16 Shawn McHorse Holmes 6,686
17 Alexander P. Manning Pearce 6,672
18 Andrew Nunez Plano East Senior 6,638
19 Mike Solis Irvin 6,590
20 Craig D. Macaulay Pearce 6,576
21 Jimmy Maher Lakeview 6,533
22 Chris Barrere Deer Park 6,455
23 Stephanie Newman Macarthur 6,443
24 Jennifer Langdon Stratford Senior 6,419
25 Aaron Spurlock Dulles 6,417

Individual Events[edit]

Economics[edit]

Honors
Place Student Team Score
1 Michael Cohen Plano Senior 900
2 Nick Montfort Lee Northeast 860
3 Duc Pham Kempner 840
4 Sheila K. Phillips Lake Highlands 820
4 Sean Grimsley Berkner 820
5 David M. Scholle Lake Highlands 800
5 Stephen Magee James E. Taylor 800
Scholastic
Place Student Team Score
1 Wade C. McIntyre Pearce 860
1 Gregg Costa Richardson 860
1 Jason Clark Pasadena 860
2 Jordan Hall John Marshall 820
2 Amy Hill Richardson 820
3 Christopher G. Gant Lake Highlands 780
4 Anson McCarty Odessa 760
4 Scott E. Dobbs Lake Highlands 760
5 Philip Kingston Tom Clark 740
5 Aaron Presnall Pearce 740
5 Curtis Ruder Judson 740
5 Scott Palmer Plano Senior 740
5 Christopher Hilton Plano East 740
Varsity
Place Student Team Score
1 Bobby Hitt Lakeview 820
2 Charley Collins North Garland 760
3 Susan Van Horn John Marshall 740
3 Jody C. Utter Lake Highlands 740
3 Jimmy Maher Lakeview 740
3 Timothy Dreaper McGinty Bellaire 740
4 Ian Morgan Gross Deer Park 720
4 Chris Delbridge Holmes 720
5 Craig D. Macaulay Pearce 700
5 David Udall Kempner 700
5 Mike Solis Irvin 700
5 Jennifer Langdon Stratford Senior 700

Essay[edit]

Honors
Place Student Team Score
1 Neeraj Soni James E. Taylor 970
2 Michelle M. McCraw Pearce 960
3 Jim Wu Harlingen 955
4 Michael Cohen Plano Senior 935
5 Christopher I. Chang Pearce 930
Scholastic
Place Student Team Score
1 Amy Crowder Harlingen 990
2 Kristin Dutcher Kempner 965
3 Gregg Costa Richardson 950
4 Chris Chapman Dobie 925
5 Michael Poteet Stratford Senior 915
Varsity
Place Student Team Score
1 Alexander P. Manning Pearce 975
2 Jody C. Utter Lake Highlands 965
3 Tony Martinez Odessa 960
4 W. David Campbell Lake Highlands 940
5 Terrell Gates Tom Clark 935

Fine Arts[edit]

Honors
Place Student Team Score
1 Molly Mayfield Harlingen 960
2 Danielle Rutherford Mayde Creek 940
2 Rebecca Corkill James E. Taylor 940
3 Tom Shugart Mayde Creek 920
3 Marjorie A. Chen Lake Highlands 920
3 David M. Scholle Lake Highlands 920
3 Janie Chuang Clements 920
3 Scott Huettel Deer Park 920
3 David Bell Berkner 920
4 Michelle M. McCraw Pearce 900
4 Dean Wang Kempner 900
4 William Fisher Alamo Heights 900
4 Joe Bezdek Lee Northeast 900
4 Albert Sheen Richardson 900
4 Ravi Chandrasekaran Plano Senior 900
4 Rodrigo Liang Stratford Senior 900
4 John Schulze Macarthur 900
4 Lisa Whipple Macarthur 900
4 Sean Grimsley Berkner 900
4 Rubina Hasan Berkner 900
5 Mark Gorman Kempner 880
5 Lilly Hsu Clements 880
5 Neeraj Soni James E. Taylor 880
Scholastic
Place Student Team Score
1 Marty Seay James E. Taylor 920
2 Gregg Costa Richardson 900
2 Chris McMains Macarthur 900
3 Kristin Dutcher Kempner 860
3 Brian Winkelmann Mayde Creek 860
3 Chris Chapman Dobie 860
3 Christopher G. Gant Lake Highlands 860
3 Bradley Powell Deer Park 860
3 Amy Hill Richardson 860
4 Anson McCarty Odessa 840
4 Shameem Alikhan Mayde Creek 840
4 Matt Parker Berkner 840
5 Mike Current Mayde Creek 820
5 Scott Hulin Dobie 820
5 Chris Rankin John Marshall 820
5 Justin B. Edgington Lake Highlands 820
5 Chad Halcom Berkner 820
Varsity
Place Student Team Score
1 Ann Panopio Clements 920
2 Jimmy Maher Lakeview 900
3 Stephanie Newman Macarthur 860
3 Troy Tinsman Macarthur 860
4 Naomi Castellon Odessa 840
4 Chris Barrere Deer Park 840
4 Ian Morgan Gross Deer Park 840
5 Timathie Anne Rash Samuel Clemens 820
5 Scott Long Plano Senior 820

Interview[edit]

Honors
Place Student Team Score
1 Jennifer Laws Tuloso-Midway 1000
2 Lan Huynh Plano East 987
3 Aimee Janine Kendall Samuel Clemens 983
4 Adam Spana Tom Clark 967
5 Christopher I. Chang Pearce 963
5 Neeraj Soni James E. Taylor 963
Scholastic
Place Student Team Score
1 Mary Novak Bryan 953
2 Aaron Presnall Pearce 943
3 Curtis Ruder Judson 933
4 Anthony Gilbert Zavala Samuel Clemens 927
5 Kristin Dutcher Kempner 920
5 Heather Chipman Macarthur 920
Varsity
Place Student Team Score
1 Ryan Holt Bryan 1000
2 Jill Newton Westwood 977
3 Kevin Zacks Dobie 933
4 Jody C. Utter Lake Highlands 930
5 Craig D. Macaulay Pearce 923
5 W. David Campbell Lake Highlands 923
5 Eddie Gonzalez Harlingen 923

Language and Literature[edit]

Honors
Place Student Team Score
1 Albert Sheen Richardson 960
2 William Fisher Alamo Heights 940
3 Melissa Hrich Irvin 920
3 David V. Rodriguez Irvin 920
3 Sean Grimsley Berkner 920
4 Renee Townsend Odessa 900
4 Danielle Rutherford Mayde Creek 900
4 Nick Montfort Lee Northeast 900
4 Cathy Ladebauche Lakeview 900
4 Lan Huynh Plano East 900
5 Michelle M. McCraw Pearce 880
5 Jeremy Chumley Irving Nimitz 880
5 Christina Rodriguez Lee Northeast 880
5 Mohammed Khan Katy 880
5 Sheila K. Phillips Lake Highlands 880
5 Scott Monk Pasadena 880
Scholastic
Place Student Team Score
1 Chris Rankin John Marshall 900
1 Veronica Rodriguez Harlingen 900
1 Pam Ashe James E. Taylor 900
2 Chris Chapman Dobie 880
2 David Zeiger Richardson 880
2 Amanda Skov James E. Taylor 880
3 Shameem Alikhan Mayde Creek 860
3 Eddie Bufkin Irving Nimitz 860
3 Marty Seay James E. Taylor 860
3 Eugenia Chiang Westwood 860
3 Christopher Hilton Plano East 860
3 Heather Chipman Macarthur 860
4 Sylvia Castillo Odessa 840
4 Wade C. McIntyre Pearce 840
4 Yukiko Heather Otsuka St. John’s 840
4 Stephen Morris Dobie 840
4 Jordan Hall John Marshall 840
4 Scott E. Dobbs Lake Highlands 840
4 Amy Hill Richardson 840
4 David Carnes Bellaire 840
4 Chris McMains Macarthur 840
5 Anson McCarty Odessa 820
5 Holly P. Han Pearce 820
5 Kenneth Kincaid Kempner 820
5 Christopher G. Gant Lake Highlands 820
5 Justin B. Edgington Lake Highlands 820
5 Sophia Raza Lee Tyler 820
5 Anthony Gilbert Zavala Samuel Clemens 820
5 Michael Poteet Stratford Senior 820
5 William J. Whitmore Plano East 820
5 Matt Parker Berkner 820
Varsity
Place Student Team Score
1 Amy C. Baker Pearce 900
2 Ann Panopio Clements 880
3 Adam Connor James E. Taylor 860
3 Shawn McHorse Holmes 860
3 Stephanie Newman Macarthur 860
4 W. David Campbell Lake Highlands 840
4 Britt Lafield Deer Park 840
5 Jody C. Utter Lake Highlands 820
5 Chris Barrere Deer Park 820
5 Timathie Anne Rash Samuel Clemens 820

Math[edit]

Honors
Place Student Team Score
1 Scott Nudelman Bellaire 1000
2 Christopher I. Chang Pearce 980
2 Irwin Hubert Lee St. John's 980
2 Scott Huettel Deer Park 980
2 Lawrence Liu Bellaire 980
2 David Bell Berkner 980
3 Paul Labuda Tom Clark 940
3 Mark Gorman Kempner 940
3 Nick Montfort Lee Northeast 940
3 Robert Moore Dobie 940
3 Eric Randall Victory Bellaire 940
3 Rodrigo Liang Stratford Senior 940
4 Christine N. Liu Pearce 920
4 Dean Wang Kempner 920
4 Mike Bogomolny Alamo Heights 920
4 Jeremy Chumley Irving Nimitz 920
4 Joe Bezdek Lee Northeast 920
4 Neeraj Soni James E. Taylor 920
4 Brian Fojtasek Westwood 920
4 Rubina Hasan Berkner 920
5 Eileen Yang Dulles 900
5 Sean Grimsley Berkner 900
Scholastic
Place Student Team Score
1 Yukiko Heather Otsuka St. John's 980
2 Curtis Ruder Judson 960
3 Stephen Jisoo Rhee St. John’s 940
3 Christopher Hilton Plano East 940
4 Tanuj Deora Dulles 920
5 Cheryl Scott Kempner 880
5 Bradley Powell Deer Park 880
5 William J. Whitmore Plano East 880
Varsity
Place Student Team Score
1 Chris Kuklewicz Lee Tyler 940
2 Kevin Zacks Dobie 920
3 Vishal Nigam St. John’s 880
4 Bobby Hitt Lakeview 860
5 Steven Shultz Dulles 840
5 Shawn McHorse Holmes 840

Science[edit]

Honors
Place Student Team Score
1 Mark Gorman Kempner 880
1 Irwin Hubert Lee St. John’s 880
1 Lawrence Liu Bellaire 880
1 Rodrigo Liang Stratford Senior 880
2 Duc Pham Kempner 840
3 Eileen Yang Dulles 820
3 Scott Nudelman Bellaire 820
4 Dean Wang Kempner 800
4 Scott Monk Pasadena 800
4 John Schulze Macarthur 800
4 Sean Grimsley Berkner 800
5 Mohammed Khan Katy 780
5 Scott Huettel Deer Park 780
Scholastic
Place Student Team Score
1 Bradley Powell Deer Park 880
2 Arushi Sinha Plano East 820
3 Curtis Ruder Judson 780
4 Jim Gharib Macarthur 740
5 Christopher G. Gant Lake Highlands 720
5 Jason Clark Pasadena 720
5 Chad Halcom Berkner 720
Varsity
Place Student Team Score
1 Ian Morgan Gross Deer Park 800
2 Chris Kuklewicz Lee Tyler 780
2 Shawn McHorse Holmes 780
3 David Udall Kempner 680
3 Vishal Nigam St. John’s 680
3 Eliot Lebsack Clements 680
3 Steven Shultz Dulles 680
4 Amy Haven Kempner 660
4 W. David Campbell Lake Highlands 660
4 Aaron Spurlock Dulles 660
5 Troy Tinsman Macarthur 640

Social Science[edit]

Honors
Place Student Team Score
1 Stephen Magee James E. Taylor 720
1 Joe Wardlow Pasadena 720
1 David V. Rodriguez Irvin 720
2 Dean Wang Kempner 700
2 Neeraj Soni James E. Taylor 700
3 Josh Jacobi Katy 680
3 Scott Huettel Deer Park 680
4 David M. Scholle Lake Highlands 660
4 Rebecca Corkill James E. Taylor 660
4 Rubina Hasan Berkner 660
5 Christine N. Liu Pearce 640
5 Scott Monk Pasadena 640
5 Cathy Ladebauche Lakeview 640
5 Matthew Jones Irvin 640
5 John Schulze Macarthur 640
Scholastic
Place Student Team Score
1 Pam Ashe James E. Taylor 700
1 Amanda Skov James E. Taylor 700
2 Matt Parker Berkner 680
3 Cheryl Scott Kempner 660
3 Jordan Hall John Marshall 660
3 Christopher G. Gant Lake Highlands 660
3 Scott E. Dobbs Lake Highlands 660
3 David Carnes Bellaire 660
4 Amy Hill Richardson 640
4 Marty Seay James E. Taylor 640
5 Eddie Bufkin Irving Nimitz 620
5 Sean Davis Irving Nimitz 620
5 Gregg Costa Richardson 620
5 Heather Chipman Macarthur 620
5 Jim Gharib Macarthur 620
Varsity
Place Student Team Score
1 Mike Solis Irvin 660
2 Tony Martinez Odessa 600
2 Ann Panopio Clements 600
2 Adam Connor James E. Taylor 600
3 Alexander P. Manning Pearce 580
3 Robyn Moreno Lee Northeast 580
3 Charley Collins North Garland 580
3 Jody C. Utter Lake Highlands 580
3 Timathie Anne Rash Samuel Clemens 580
3 Chris Delbridge Holmes 580
3 Emily Lomonte Stratford Senior 580
4 Amy C. Baker Pearce 560
4 Vishal Nigam St. John’s 560
4 W. David Campbell Lake Highlands 560
4 Ian Morgan Gross Deer Park 560
4 Erick Sawyer Irvin 560
5 Ron Neal Dobie 540
5 Chris Barrere Deer Park 540
5 Jennifer Langdon Stratford Senior 540

Speech[edit]

Honors
Place Student Team Score
1 Aimee Janine Kendall Samuel Clemens 987
1 Lan Huynh Plano East 987
2 Sean Grimsley Berkner 973
3 Nick Montfort Lee Northeast 960
3 Christina Rodriguez Lee Northeast 960
3 Scott Monk Pasadena 960
4 David V. Rodriguez Irvin 950
5 Borany Penh Turner 947
Scholastic
Place Student Team Score
1 Erin Dixon Pasadena 970
2 Brian Winkelmann Mayde Creek 957
3 Bethany Matz Harlingen 930
4 Amy Hill Richardson 927
5 William J. Whitmore Plano East 923
Varsity
Place Student Team Score
1 Jill Newton Westwood 963
2 Jody C. Utter Lake Highlands 950
2 Timathie Anne Rash Samuel Clemens 950
3 Tracie McAleer Plano Senior 940
4 Chris Cayce North Garland 927
5 Britt Lafield Deer Park 923